Ambargonun Arkasındaki Senaryo…

Erdal Çakır Güncel Gelişmelere Dair Yazdı…

5a4e9b332269a22e04179b64ABD, İran’a uygulayacağı yaptırımlara uyulması noktasında bütün dünyaya emir verdi. Yani dünyanın horozu benim, sakın ha kimse kümesinden dışarı çıkmasın. Bu bize ne söylüyor:

1- ABD, son yıllarda küresel anlamda sarsılan itibarını toparlamaya çalışıyor.

2- Dünya ülkeleri üzerindeki geçmişte var olan ağırlığını tek tek test etmiş olacak.

3- İran’ı, ABD Ortadoğu politikalarına tam uyumlu bir müttefik olma noktasında terbiye etmek istiyor.

4- ‘Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla’ kabilinden Türkiye’ye sakın ha diyor.

5- Yaptırımlarla terbiye edilerek hizaya getirilen bir İran’ın, yakın gelecekte olası bir körfez krizinde (savaşında) ABD yanında saf tutmasının sağlanması gibi sağlam bir yedek planı öngörüyor.

6- Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye 6 aylık bir muafiyet tanınması ise tam bir aldatmaca. Ancak esaslı bir kurguyu gözettiği de görülmeli. Bu sekiz ülke: Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan. Bu ülkelerden Çin, Hindistan ve Türkiye’nin muafiyet aldatmacası ile Rusya’yı da içine alan muhtemel bir karşı güç (blok) oluşturma planlarını parçalamak istiyor.

7- Arap ülkelerini İsrail’in emri altında toplayan ABD’nin, bu yaptırımlarla boyun eğdirilmiş bir İran’ı da yanına çekmesiyle Ortadoğu politikalarında açığa düşürülmüş ve yalnızlığa itilmiş ülke ya da ülkeler kimdir diye bir soru sorduğumuzda, tablonun ciddiyet ve vahameti bütün çıplaklığıyla görünmektedir.

8- İsrail’in haritadaki yerinin sağlamlaştırılması, artık bilinen bir ABD emelidir. Peki sadece bununla mı kalınacaktır. Elbette ki hayır. Kabala’nın kuyruğuna takılmış olan Evangelizm’in, Arz-ı Mev’ûd büyük fotoğrafının çekilebilmesi için deklanşöre basılmasını engelleyecek muhtemel güçler veya devletler hangileriyse, bu tür yaptırımlar ve bu yaptırımlar hinterlandının o devletleri de etkisiz hale getirmesi düşünülüyor

9- Astana, İstanbul süreçleriyle oluşmuş olan ve ABD’yi saf dışı eden oluşumun akim kılınması, Rusya’nın yalnızlaştırılması daha doğrusu sürecin ortaklarının tek tek yalnızlaştırılarak sürecin berhava ettirilme planıyla İran’a uygulanacak yaptırım kesinlikle birleştirilerek uygulanacaktır.

10- ABD, öyle görünüyor ki bu yaptırımı takip edecek başka yaptırımların gölgesinde, yara almış Ortadoğu politikalarını yeniden bir inşa sürecine girerek hegemonal politikalarına yeni bir form kazandırmak istemektedir. Ayrıca şu bilinmelidir ki, kendi yaptırım kararlarını delecek ilk ülke ABD’dir. İsrail ve diğer sömürgeci güçler de onları takip edecektir. Bunda hiç şüphe yoktur. İran- Irak savaşında bunun örneklerini fazlasıyla gördük. Âgah olunmalıdır.

CuF2Z41WIAAUgbF-696x490

Erdal ÇAKIR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: