Niçin Kovuyorsunuz Deliliği?!

Muaz Ergü yazdı…

delililk (1)

Niçin deliliği kovuyorsunuz hayatlarınızdan? Ve neden çıldırmak çok korkutuyor sizi? Yoksa yalnızca yaşamak, yaşıyor olmak terkedemeyeceğiniz kadar değerli mi? Bu kadar anlamsızlık katlanılmaya layık mı? Uğruna delirecek, çıldırmayı göze alabilecek hiç bir şeye sahip değil misiniz yoksa? Yaşamınızı uğruna terk edebileceğiniz bir değer yok mu hayatınızda? Hayatınız değmiyor mu hiçbir şeye?

Neden benliğinizi sağlam surlar arkasına hapsederek kendinizi aşkın ve acının sağanaklarından sakındırıyorsunuz? Hata yapmaktan, yaralanmaktan niye bu denli kaçıyorsunuz? Yoksa sığınaklarınızı, hayatlarınız karşılığında satın aldıklarınızı hafif bir rüzgârla kaybetme riski çok mu korkutuyor sizi? Siz de mi farkındasınız sahip olduklarınızın değersizliğinin? Cesaretiniz yalnız sağlam surlar içinde ve steril dünyalarda yaşamaya mı yetiyor yoksa? Kendinizi aşkın derinliklerine bırakabilecek gözü karalığa sahip değil misiniz?

delililk (2)

Eğer yalnızca yaşıyor olmak sizin için değerliyse, içinize gizemli efsunlar yağmıyorsa ve uğruna kendinizi uçurumlara bırakabileceğiniz bir şeyler yoksa hayatınızda yeniliyorsunuz. Yaşamanın ruhuna dokunamıyorsanız, o size yakıcı bir tutkuyla sarılmıyorsa, bazen çıldırmanın kıyılarında dolaşmıyorsanız ve hep ufak hesaplar peşindeyseniz aslında oynadığınız bu hayat oyununda kaybediyorsunuz!

Bazen isyan dört nal koşmuyorsa uyruklarınızda, merhametin ateşi yanmıyorsa oymaklarınızda, hep aynı yeknesaklıkla geçiyorsanız mevsimlerin bahçelerinden ve ağustosta üşüyüp zemheride ısınmıyorsa içiniz siz sahiden bilmiyorsunuz yaşamayı!…

Mum-Işığı

İçinizin kuytularında kaybolan coşku coşkun seller gibi akıp bütün bentleri, köprüleri yıkmıyorsa, aşk bir eşkıya gibi dolaşmıyorsa dağlarınızda ve geceleyin basmıyorsa kalbinizin şehrini, yaralı ceylanlar su içmeye gelmiyorsa pınarlarınızdan, turnalar semah dönmüyorsa göğünüzde, özlemin çığlıkları yankılanmıyorsa göz bebeklerinizde, sevgiyle ıslanmıyorsa hayatınızın çölleri siz gerçekten yaşamıyorsunuz!….

Sahi siz gerçekten yaşıyor musunuz? En son ne zaman şiir okudunuz? Sevdiğinizin gözlerine ürkekçe, hasretle en son ne zaman baktınız? Parmaklarınız en son ne zaman onun zarif avuçlarında eriyip gitti? En son hangi gün onun avuçlarına ağladınız? Onun gözlerinin ıssız dehlizlerinde en son ne zaman yittiniz? Sahi siz en son ne zaman sevmiştiniz? Ya da hiç sevdiniz mi siz?

delililk (4)

Siz sahiden yaşıyor musunuz? En son ne zaman yetim bir çocuğun başını okşadınız? Bir dostunuz acılar denizinde yüzerken en son ne zaman onunla kulaç attınız? Bir kırlangıç en son ne zaman kanat çırptı gözlerinizde? Bir şehir ne zaman ıslandı içinizin ılık yağmurlarıyla?

Bir şarkının atına binip içinizin derin yollarında koşarken geçmiş zaman perdelerini en son ne zaman araladınız? En son ne zaman bir şarkının tınılarında yitip gittiniz? En son ne zaman bir bıçak gibi saplandı yüreğinize bir şarkının nakaratı?

Niçin deliliği kovuyorsunuz hayatlarınızdan? Ve neden çıldırmak çok korkutuyor sizi?

Yoksa siz de mi farkındasınız her yanınızı istila eden değersizliğin, çürümenin ve bütün bunlarla birlikte değersizleştiğinizin?

delililk (3)

Neden hep menfaatin sularında yıkıyorsunuz kirlenmiş yüzlerinizi? Niçin içinizdeki isyan korlarını başkalarına kul olmakla küllendiriyorsunuz? Bedenlerinizden bir ceset kokusu yayılıyor gibi hayata hiç hissediyor musunuz? Ne kalıyor sizden geriye? Ve ne bırakıyorsunuz arkanızda? Hiç düşündünüz mü?

Neden bütün yaşamlarınız işgüzarları, sahtekârları, dalkavukları alkışlamakla geçiyor? Ve neden hep kendinizi yalanın ve yalancının eline bırakıyorsunuz? Niçin her şeyiniz kazanmaya ayarlı? Kaybetmek niye geçmiyor yollarınızdan? Ve yenilmişleri barındırmıyorsunuz topraklarınızda? Hepiniz, hepinizin canavarlaştığını bildiğinden ve birbirinizi parçalamak gayesiyle fırsat kolladığınız için değil mi?

ağaç

Muaz ERGÜ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: