Berlin Filarmoni

Hüseyin Ali Yılmaz Emmi yazdı…

01_screenhunter_05 sep. 28 15.11
Berlin Flarmoni Orkestrası

2019 yılbaşı gecesi TRT Haberi açtığımda bir de ne göreyim, Berlin Filarmoni Orkestrasının yıl sonu finali konseri naklen yayınlanıyor. Önce çok şaşırdım, zira TRT böylesi ciddi yayınlara çok uzak sonra da tıkkatla seyretmeye başladık eşimle. O esnada Ravel‘in bir bestesi icra ediliyordu. Bilahare Boleroyu icra ettikten soona geçtiler CORÇ BİZET abeyin ünlü Carmen Suitine. Peşinden les treadorsu icra edip başladılar LES DRAGON D’ALCALA’yı icraya. Onlar Berlin’de LES DRAGON D’ALCALA’yı icra ededursunlar İzmir’de Gündoodu meydanı İzmir’in DAALARINDA ÇİÇEKLER AÇARın elektro piyanodan çıkan melodileriyle inliyordu.

Bilindiği gibi cumuriyetin ilk yıllarında birçok batılı beste Türkçe sözlerle millete yutturulnuştu. İZMİR’in DAALARINDA ÇİÇEKLER açar da Corç BİZET abeyden aparılmıştı.

bizet
Georges Bizet (Corç Bizet)

Orkestrayı Rus asıllı şef deel de Danyal abi yönetti. Çok dirayetli bir yönetim gösterdi. Seyirci fevkaladeydi. Her bölümün sonunda uzun uzun alkışladılar. Türk dinleyicinin olmaması tıkkatlardan kaçmadı. Eğer Türk dinleyici olsaydı mutlaka ıslık çalar bıııraaaavooooo diye nara atardı. Konserin sonunda yine uzun uzun alkışların arasında tek tük bravo sesi duyuldu. Gerçekten de hem sahnedeki icra hem seyircinin klası muhteşemdi.

Konserin hitama ermesinden soona eşim paramız olunca Berlin filarmoni konserine gidelim dedi emme lisan bilmediğimizden adresi nasıl sorup bulacaktık. Birden aklıma sevgili dostumuz, kardeşimiz doç.dr. özlem Nemutlu geldi. Yanımıza Özlem‘i de alıp gidersek problem hallolacak. Özlem‘in sular seller gibi Alamancası bütün kapıları açacak. Tabii oraya gidip te orkestradan istekte bulunmazsak Türkiyeden geldiğimiz belli olmayabilir. Ben kendim için 70’li yıllarda İstanbul’da Hasan Yeşil, Muhammed Yeşil dostlarımızla birlikte kurmayı tasarladığımız YEŞİL DEVLETİ’nin milli marşı olan Yeşilim yeşilim yeşilim ammaaannn, yeşil yaprak altında üşüdüm ammaaannn türküsünü isteyeceğim deyince eşim, ben de Zühtü’ yü isterim dedi. Eee biz isteyince Özlem durur mu? O da mutlaka merhum Cinuçen Tanrıkorur‘un Günaydınım’ını istemeden heç bilem duramaz. Oraya kadar gitmişken Alaettin Diker için istekte bulunmazsak olmaz. Onun için de Acıpayam türküsü Kürek Sakal’ı isteyeceem. Sevgili Sinan Terzi kardaşım senin için de istek yapacaan emme Rumeliyle Denizli arasında kararsız kaldım.

the berlin philarmonic.jpg
Berlin Flarmoni Orkestrası Binası

Diyecahsız ki Berlin filarmoni isteklerinizi çalar mı? Valla isteyenin bir yüzü kara çalmayanın iki yüzü kazan karası olsun.

Konserden sonra elimde kumanda zap vadisine daldım. O tükan senin bu tükan benim derken karşımıza Cübbeli Ahmed’in tükan çıktı. Manzara şööle: Cübbeli ortada koltukta oturuyor sekiz kişi sağında sekiz kişi solunda I. Abdülhamid‘in kaside edebiyatının babalarından olan muhteşem KASİDE-İ HUCRİYYE’sini okuyorlar. Ekranın altında Muhammed Halid Zeynelabidin Hocanın riyasetinde Şam-ı Şerif bülbüller yazıyor. Fekat bülbüllerin ellerinde cep telefonu kasideyi oradan bakarak okuyorlar. Bu duruma çok güldüm. Cübbeli‘yi takdir ettim, o kasideyi ezberinden okudu.

İstanbul’a gidince Beylerbeyinde leb-i derya olan I.Abdülhamid merhumun banisi olduğu o güzelim Hamid-i evvel camiini ziyaret edip çok sevgili Yüksel Kanar dostumuzla sohbet etmezseniz heçin heçi olmaaaaazzz vesselaaaaammmm!…

1200px-beylerbeyimosque
Beylerbeyi Hamid-i Evvel Camii

Hüseyin Ali YILMAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: