Şampiyon Bold Pilot…

Nilgün Çelebi yazdı…

şmpiyon

Şampiyon. Notu: 7.

Yönetmende sorun var. Misal: Begüm ve Halis ilk karşılaştıklarında ve ondan sonraki ilk günlerde Begüm Halis‘e fazla davetkâr bakıyor. Normalde bir at çiftliği sahibi babanın, kanser tedavisi görmüş kızı Sivas‘ın bir köyünden yeni gelen bir joker adayına ilk bakışta öyle manalı bakmaz. O kızın sınıfı öyle bakmasına izin vermez, delikanlı ne kadar yakışıklı olsa da. Ki hayatta Halis hiçbir zaman o kadar yakışıklı değilmiş. Halis‘in kıza ilgisi daha olması gerektiği gibi işlenmişti. Aynı özen neden Begüm’de gösterilmemiş? Begüm‘ü oynayan kızımız Farah Abdullah‘ın duru, saydam güzelliğini biraz işveyle renklendirmek iyi bir yönetmenin yapacağı akıl kârı iş midir? Ayrıca, kızın hem annesinin hem de iki kız kardeşinin daha olduğunu ikinci yarıdan sonra üst üste verilen iki aile yemeğindeki masa çevresinde oturanlardan anlıyoruz. Başlarda sadece ikizi gördük. Anne sanki hiç yok gibiydi. Zaten varlığını gördüğümüz anda da tek bir repliği vardı, o da çok gereksiz, sıradan bir cümle idi. Filmin en başında kızın anne ve ikizi dışındaki kardeşi de uygun bir planda toplu olarak gösterilebilirdi.

şampiyonnnnnn

Başka bir falso: Begüm hastalığının nüksettiğini öğrendiği anda hastane koridorunda babasına, elbette hayal kırıklığından, abartılı bir çemkirmede bulundu. Begüm‘ün sınıfından bir kız bu tür çemkirmeleri hastane koridorlarında uluorta bağırarak ifade etmez. O hayal kırıklığı, eve gidildikten sonra, önce konuşmayı reddeden bir Begüm‘e nazikçe yaklaşan anne ya da babaya Begüm‘ün açılması sahnesi ile verilebilirdi.

Başka bir falso: Jokerler az para kazanmazlar. Halis parasını ne yaptı? Tamam, babası “İstanbul’a gidersen bir daha gelme” dedi. Halis‘in bir kez annesiyle telefonda konuştuğunu izledik. Ama arada Halis oldukça yoksul olan köydeki ailesine maddi destekte bulunmamış mıdır? Kardeşinin okuması, yatılı okul araştırması vs. ya da köydeki evi onarma, içine su ısıtıcı, elektrik sobaları yerleştirme vs gibi jestlerde bulunmamış mıdır? Hiç bilmiyoruz; ya da babanın yarışları kahvehanelerde izlerkenki giysilerinden böyle bir maddi desteğin olmadığını anlayabiliyoruz. Son yarışa gelen annesi ve kardeşiyle ilişkisini de hiç bilemedik, onlar kalabalık arasında şöyle bir gösterildiler.

şampiyon fik

Filmi izlerken elbette ağladık. Kimse taş değil, hele olayın tamamen gerçek olduğu da en başından yazılınca etki bambaşka oluyor. Ama mesele ağlatmak değil tabii. Koç soyadlı Halis‘i oynayan genç mükemmeldi. Fikret Kuşkan da. Farah Zeynep Abdullah kızımızı, kızımıza hayran olmayan yönetmenlerin filmlerinde oynatsınlar. Ama Bold Pilot yok mu, ben asıl ona vuruldum.

Ha son not: Gelecek yılın Oscar‘ına bu filmi seçecekler, besbelli. Ama keşke şu yazdıklarımı dikkate alarak filmi yeniden montajlayıp o kopyayı Akademi’ye gönderseler.

şamamama

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: