Konya Denince Mevlana Geliyormuş Akla!

Hayrullah Taş yazdı…

konya.jpg

Biz de Konya’ya gelmişken bakmaya gittik. Mevlana şehri Konya’da Mevlana’nın ruhunu aradık. Mevlana’nın ruhu, şahsiyeti, eserleri, yaptıkları ortada yok maalesef. Yada ben göremedim. İş, dinî her konuda olduğu gibi burada da ticarete dökülmüş. Birçok insan/esnaf/belediye/tur firmaları/tercümanlar Mevlana ile doyuruyor karnını. Mevlana’dan ekmek yiyor. Dolayısıyla insanlar bu tür konularda neyin doğru/gerçek neyin batıl/yalan olup olmadığına bakmazlar. Ne kadar para kazanacaklarına bakarlar. Bu işin getirisinin farkında olan yerel yöneticiler, tur firmaları kutsal üretir/uydurur. Belki de görülecek güzellikler vardı ama her şey o kadar çirkinleştirilmiş ki arada kaynıyor her şey. Mevlana’nın ahlakı, anlayışı kitap sayfalarına hapsedilmiş adeta. Onunla ilişkin, Ona dair herhangi bir sembole, simgeye rastlamak olası değil. Bibloların, şekerlerin, boyalı tüketim malzemelerinin dışında… Tarihin ve hatıraların üzeri ne yazık ki asfaltla, kaldırım taşlarıyla, betonla örtülmüş, gizlenmiş…

heheheheheMevlana ile karnını doyuran bir şehir olmasına rağmen ilim/irfan/okuma/yazma/eser/karakter/ahlak bakımından Mevlana ile çok da bir bağı olmayan Konya nedense Kâbe’yi hatırlattı bana. Kutsal’ın ticaret metaı olarak pazarlanması, ekonomik faaliyetlerin mesajı, öğretiyi silikleştirerek hurafeyi, mitolojiyi öne çıkarması. Sonunda da bu hurafe ve mitlerin hem maddi hem de manevi yanının ticari tezgâhlarda satılması…

Bilindiği üzere Konya bir zamanlar ilim/hikmet/sanat/bilim merkezlerinin öncülerindendi. Edipler, şairler, âlimler, mutsavvıflar… şehriydi. Günümüze ise eriye eriye bir tek otomatik semazenleri kalan bir enkaza dönüşmüş durumda. Parayı verince dönen otomatik semazenler… Bakır tellerden semazen bibloları, gülsuyu, her çeşit renkte naylon tespihler, glikozdan müteşekkil Mevlana şekerleri, akide şekerleri… Selçuklu’nun ilim ve irfan şehri Konya’dan geriye kalanlar… “Bizim mezarımız/âriflerin gönlündedir” der Mevlana. Şimdi ârifler de yok onların gani gönülleri de…

Kâbe’nin İslam’dan önce de dini kimliğinin yanında turistik/ticari bir avantajı vardı. Kâbe ziyaretleri başlı başına bir gelir kaynağıydı zaten. Kâbe uğruna belli dönemlerde panayırlar düzenlenirdi. Bu yine ekonomik canlılık/hareketlilik demekti.

Rivayet odur ki Mekke Müslümanlar tarafından abluka altına alınınca Müşrikler Hz. Muhammed ile anlaşmaya çabalar. Müşriklerin şartlarından bir tanesi de Kâbe’nin statüsü/geleceği ile ilgilidir. Müşrikler Kâbe’nin değerinin korunmasını ve devam ettirilmesini isterler. İçindeki putların kırılması şartı ile bu şart kabul edilir.

kabbebebebe

Kendinden önceki üç dinin devamı olduğu iddiasındaki İslam’ın en büyük kutsalı olan Kâbe’ye önceki dinlerin herhangi bir şekilde işaret etmemesi, buraya bir atıfta bulunmaması ilginç. Yine bir o kadar da ilginç olan müşriklerin Kâbe’nin kutsallığını Müslümanlara karşı garantiye alma çabası.

Belki de bu şart/garanti/güvence istemeyi haklı kılan/tetikleyen şey Hz. Muhammed’in Medine’de hicrette/göçteyken Kâbe/Müşrik/Mekke’yi boykot etmek suretiyle kıbleyi değiştirip Kudüs’e yönelmesiydi. Daha büyük bir adımın atılabileceği korkusu Müşrikleri adeta Kâbe’yi Müslümanlara karşı koruma çabasına itmiş olabilir.

zemzem

Bence asıl sorulması gereken, Kâbe’nin müşrikler için niçin bu kadar değerli olduğuydu? Bu değer dini/manevi miydi yoksa dünyevi/maddi/ticari miydi? Buradan hareketle günlük hayatımızdaki birçok kutsalın kaynağı/gerekçesini insan merak etmiyor değil. Acaba gerçekten kutsal olan ne? İnsanların menfaat için kutsadıkları/uydurdukları neler?

soru.jpg

Hayrullah TAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: