Bir İdealistin Not Defterinden

Rahmi Şeyhoğlu yazdı…

kelime.jpg

Kelimeler… Kelimelerde her şey ne kadar kolay ve her şey ne kadar basit. “On yıl sokaklarda süründü” cümlesindeki on yılın her dakikasını ve hatta her saniyesini sadece çeken bilir. Dinleyen, sokaklarda on yıl süründü cümlesi ile onun acısına üzülebilir ve hatta onu anladığı küstahlığında da bulunabilir.

“Aşan bilir karlı dağın ardını,

Çeken bilir ayrılığın derdini”

Acı ve çile denince yüzü gözümün önüne gelen nadir insanlardandır; Mustafa Cemil Kırımoğlu. Ve Cengiz Dağcının Korkunç Yıllarını okuduktan sonra bu hislerim daha da derinleşti. Bir halkın topluca Kırım’dan Sibirya’ya sürülüşünü ve yokoluşunu, yüzünde çilenin haritalaştığı Kırımoğlu hatırlattı. Milletinin çilesini yüzünde taşıyan adamdı, O.

Ve doksanlarda tanıdığım Doğu Türkistan halkının çilekeş lideri ve adeta halkının halini görmemek için gözlerini kaybetmiş olan: İsa Yusuf Alptekin. Onun kara gözlükleri ve üstünden çıkarmadığı milli kıyafetleri hafızama nakşolunan ve bir başka hazin hikâyenin tablosu; ve oğlundan Pamir Dağlarını aşmalarını ve kaçarken tek ayağının yarısının donma sonrası kesiliş hikâyesini dinleyişim. Her ayazda aklıma gelen bir andır.

Ve bir ömrün adanmışlığı… İnsan bazen sormadan edemiyor, bir ömür nasıl yaşanmalı diye? Gençliğinin en taze yıllarını hapiste geçirmiş birine bunu sorduğumda, gözlerime bakışı ve bu sessiz bakışın manası beni çok etkilemişti. Her insan yaşamak ister, her şeyiyle hayatı yaşamak ister. Kimileri hep güler oynar, kimileri ise iç çeker. Peki, iç çekenlerin hakkı? İşte o an, iyi ki bu hayat son değil dedirten bir iç ses yüreğe ferahlık verir. Yoksa… Yoksası yok.

kc4b1rc4b1m

Ve acıyla yoğrulmuş samimi insanlar. Hayatımda hep saygı duydum ve hatta yıllar önce onlara özenirdim. Sonra acının ve çilenin ucundan tadınca kolay olmadığını anladım. Büyük olmak, hele hele de kahramanlık…

En başta dedim ya… Kelimelerde her şey kolay, dokununca, hissedince ve yanınca… İşte yürek burada ortaya çıkıyor. O yüzden kahramanlığın bir de ucuzu var. Ve o yüzden kahramanlar sayılı. Herkesin kalbi var ama yürek sayılı kişide.

Vesselam…

hüzün.jpg

Rahmi ŞEYHOĞLU

Bir İdealistin Not Defterinden” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: