Biraz Tiyatro: Kapan (Sleuth)

Nilgün Çelebi yazdı…

Kapan (Sleuth). Ankara DT. Notu:9.

Yazan Anthony Shaffer. Çeviren Göksel Kortay. Ee Ingiliz oyunu. Çok hoştu. Hem eğlenceli hem meraklı hem polisiye hem komedi hem düşündürücü hem şaşırtıcı hem korkutucu hem güldürücü. (Tabii bu arada komedi ve komik kelimelerinin çok farklı konotasyonlari çağrıştıracak tarzda kullanildığına dikkatlerinizi çekerim; bağlam farkı). Sleuth polis köpeği demek oluyor. Burnu iyi koku alan manasına. Sonucu koklayabildik mi?

kapanss

Özellikle 2.yarı o kadar ardışık sürprizlerle geçti ki “hah işte tam tahmin ettiğim gibi” derken, hop, oyun (plot) değişiverdi. En en en son, evet, burnumuzun iyi koku aldığı ispatlandı. (Bu ‘son’, ‘en son’, ‘en en son’ ifadeleri de, bir önceki yazdığını da silmek istemeyen bencileyin pimpirikli başak burçluların word dosyalarına verdikleri adlar gibi oldu).

cünnnnnn
Cüneyt Mete

İki oyuncu da çok iyi idi, Italyan kırması genç aşık rolündeki Milo’yu oynayan Cüneyt Mete ise müthişti. Özellikle komiser kılığında geldiği sahnede biz yaştakilere Komiser Colombo nostaljisi yaşattı, pardesüsü, sarsak halleri ile tam Komiser Colombo idi. Tek eksiği purosu idi. Yakıverecekmiş gibi bekledim. Sonradan “Çok Bilmiş Googlea baktım. Sinema filmi versiyonunu Sir Laurence Olivier ve Michael Caine oynamış. Woaww. Michael Caine o zaman 30 yaşlarının başında imiş. Ne şölendir kim bilir. (Buradaki ‘kim bilir’ bitişik yazılabilmeli). Dekor da iyiydi. Yönetmen istese de oyunu bozamazdı zira metin çok sıkı idi. Oyuncular da iyi olunca bize düşen alkışlamak oldu.

sle

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: