Biraz Sinema: Organize İşler 2

Nilgün Çelebi yazdı…

organize işler.jpg

Organize İşler 2 Sazan Sarmalı. Not:7…

Organize İşler’in ilki çok çok iyiydi diye hatırlıyorum. Bu o kadar değil; ama gidilir mi, gidilir. Daha önce de yazdım. Lütfen lütfen, Yılmaz Erdoğan bu “her şeyi en iyi ben yaparım” fiksasyonundan kurtulsun. Tamam, zeki, akıllı, oynamayı biliyor, sinemayı da öğrendi ama aynı filmde hem senaryocu hem yönetmen hem oyuncu, eminim, hem cast select and elect hem kameraman (eminim ona da emirler yağdırmıştır, nazikçe tabii) ve eminim hemmi de montajcıdır, girmiştir karanlık odaya “şu şuraya şu buraya” diye vermiştir rica/öneri karışımı direktiflerini. Tabii çevresinde herkes “baş üstüne efendim” demiştir.

Neden bizim ülkemizde insanlar hep tek kişi olmak isterler, en çok kendilerini beğenirler? (Bu çok essensiyal bir soru; gerçekten, çünkü ben de öyleyimdir. Kimsenin yapacağına da yaptığına da güvenemem. İlla elim, gözüm, kulağım işin bir yerinde olacak. Yoksa kesin kaytarma yapılır, dikkatsizlik olur, iş bozulur, görev tamamlanmaz, iş sakata kalır bla bla… Hadi ben başak burcuyum deyip suçu yıldızlara isnat ediyorum peki bu Yılmaz Erdoğan hangi gerekçeye sığınıyordur ki?) Tamam, Yılmaz Erdoğan film dilini öğrendi, filmin skeçler sıralaması olmadığını belledi. Ama bu filmde dikkatimi şu çekti. Sn. Erdoğan filmin “oyuncular sıralaması” olmadığını da öğrenmeli.

org

Ne demek “oyuncular sıralaması”? Şu demek: Kıvanç tamam, mükemmel bir tip çizmiş. Adam göbek bırakmış, su içme filan değil, gerçekten göbek koymuş. Gözler, kaşlar, yüzünün bedeninin tüm kaslarıyla Saruhan olmuş. (Şimdi meşhur bir mafya babasının adını vereceğim başıma iş açılacak ama siz anladınız onu). Ezgi Mola şahane bir “mafya babası kadını” (“aftos” diyemeyeceğim zira o tipten bir adım ileride, ilişkinin level’ı her an nikâhlı eşe de çevrilebilir). Yılmaz zaten her yerde daima hazır ve nazır. Bensu Soral “güzel” kategorisinden alınmış cast’a. Kız güzel, gerçekten, hatasız güzel. Rıza Kocaoğlu, Mümtaz Taylan, Güven Kıraç, ohoo Ersin bile var. Bir de BKM Mutfak’tan, Gülse‘nin sitcom’larında da oynar, bir delikanlı vardır. O da mevcutlu.

Yani mükemmel bir oyuncular galerisi. Ama biz ne bekliyoruz? Bu güzellikler o güzelliklerinden sıyrılıp tiplerine biraz da karakter katabilsinler. O hak ve imkân sadece Kıvanç‘a verilmiş. Diğerleri Yılmaz ağbilerinin izin verdiği ölçüdeler, yani sadece kendilerini oynayabilme fırsatını bulabilmişler. Bu üç oğlumuz da Mahsun Kırmızıgül, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan bu köylülükten bi sıyrılabilseler, profesyonel iş insanları olabilseler, ekip çalışmasına bir girebilseler ne iyi olurdu. Belki o zaman sadece yapımcı olarak kalırlardı. Ama ne dedim, aynı dertten ben de mustaribim.

işlerorg.

 

Nilgün ÇELEBİ

Biraz Sinema: Organize İşler 2” için bir yorum

Kendininkini ekle

  1. Film netflix’e düşünce izleme fırsatım oldu. Kıvaç ciddi ciddi üst düzey bir oyuncu olmuş. Her işi yapan Yılmaz Erdoğan iyi bir film koymuş ortaya fakat eleştirilerinize de katılmamak elde değil

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: