Köln Dom’un Anadolu Etkisiyle Yapıldığını Biliyor Musunuz?

Yücel Feyzioğlu yazdı…

Dostlar geldiğinde eğer Köln’deysem onları gezdiririm. Dom’un tarihini öğrenince daha da etkilenirler. Bir arkadaşımın kızı geldi. Her konuya ilgi duyan, yetenekli genç bir kızımız: Bengisu. Gündüzleri müzeleri, galerileri, tarihi mekânları gezdik, gece geç saatlere kadar kızların sorununu konuştuk. Özellikle “inanç uğruna” heder edilen yavrularımızın sorununu. Bu konuda başka bir yazı yazacağım. Şimdi Köln Dom’u anlatmak istiyorum.

İmparator Konstantin, Hıristiyan dünyasında tartışılan farklı görüşleri netleştirmek ve bir orta yol bulmak için M.S. 325 yılında ilk kez İznik’te Birinci Konsil’i topladı. Kilise önderlerinin bir araya geldiği o toplantıda çok uzun tartışmalar yapıldı. Sonunda bazı kararlar alındı ve bir “inanç bildirgesi” yayımlandı. Bugüne kadar o bildirge Hıristiyan dünyasında geçerli sayılan bildirgedir.

42246729_2262667273746701_6108262201577963520_o

İşte o bildirgenin etkisiyle bugünkü Dom’un yerinde ilk kez ahşap bir kilise yapıldı. Zaman zaman yangın ve fırtınalarla bu kilise zarar gördü, yıkıldı, yerine hep yenileri yapıldı. Buraya bir nokta koyalım.

Yine Anadolu’dan üç Hıristiyan ermişinin (azizin) sandukası 6.yy’da Milano’ya götürülmüştü. 1164 yılında Milano’da çıkan kargaşadan yararlanan Başpiskopos Reinhold von Dassel bu üç sandukayı Milano’dan çalarak Köln’e getirdi. Bu üç ermiş kişinin Köln’e getirilişi kısa sürede duyuldu ve Köln inanmış insanların akınına uğradı. Köln kutsal kent oldu. Sandukaları ziyaret edenler hacı oluyordu. Bunun üzerine bu sandukaların üstünde çok sağlam ve çok büyük bir katedral (kilise) yapılmasına karar verildi.

15 Ağustos 1248 tarihinde Köln Dom’un temeli mimar Gerhard tarafından atıldı. Önce alt yapısı yapıldı 42 km., uzaktan Eifel’den kanallarla suyu getirildi. Yapımı 1560 yılına kadar 312 yıl sürdü. Bir bölümü ibadete açıldı. Fakat parasızlıktan yapım devam edemedi. Üç yüz yıl sonra 1842 yılında yapımına yeniden başlandı ama tapınağın planı kaybolmuştu. Parşömen üzerine çizilen plan tesadüfen kapı ile yeşil örtünün arasında Paris’te bir mekânda bulundu.

Kilisenin geri kalanı 1880 yılında bitirildi. On bin metre karelik pencerelerin her bir vitrayında hikayesi olan bir resim var. Binlerce heykel var. Kuleleri 157,5 metre, büyük çanın ağırlığı 11,5 tondur. Bugün 20-30 bin insan her gün ziyarete geliyor. Yılda 6 milyon insan.

Anadolu’dan getirilen ve Köln’ü kutsal şehir yapan üç sandukayı siz de görmek isterseniz, Kilisenin hazine dairesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Sandukalar bir camekânın içinde korunmaktadır. Bütün yollar Roma’ya çıktığı gibi Köln’de de bütün yollar Dom’a çıkıyor. Ziyaret kolay olsun diye büyük tren istasyonu da Dom’un dibine yapılmıştır. Günde 1200 tren gara girip çıkmakta, insanlar işe bu istasyondan gidip gelmekte ve akın akın Dom’a gelenler burada inmektedir.

42317097_2262667737079988_6156964747007754240_o

Yücel FEYZİOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: