Ozan Ârif Ve Azerbaycan

Orhan Aras yazdı…

“Madımak toplayıp yesem o anda
Yola revan olsam aynı zamanda
Bir gece misafir Azerbaycan’da
Kalmadan ölürsem ona yanarım!”

Öğrenciydim. Artvin’den Kars’a, Kars’dan da Erzurum’a sürgün olmuştum. Kavgalar, işkenceler, korkular, kaçışlar ruhumu darmadağın etmişti. Bir akrabanın daveti ile Manisa’nın Turgutlu ilçesine gittim. Orda da rahat edemiyordum. Çünkü Türkiye’nin her yeri gibi Turgutlu da kan ve ateş içindeydi. Orda çabucak kendi düşünceme yakın insanlarla tanıştım. Bunlardan biri de Yahya Azeroğlu’ydu. Azeroğlu, diğer adıyla “Komando Ali” Turgutlu’da yaşıyordu. Nedense daha ilk günden bir birimize ısınmış ve kardeş gibi olmuştuk. Azeroğlu benden yaşça büyüktü ve benim taşkınlığımı, heyecanımı engelliyor ve abi gibi beni koruyordu. Bir kaç gün sonra Ozan Ârif’in Kemalpaşa’ya geleceğini duyduk ve Azeroğlu ile oraya gittik. Kemalpaşa sinema salonu tıklım tıklımdı. Ozan Ârif sahneye çıkınca heyecan doruğa çıktı ve gençler her türküden sonra sloganlarla onu selamladılar. Orda Ozan öyle bir şiir okudu ki o şiir beni alıp bütün Türk dünyasına götürdü.

“Ayşe Fatma değil beni ağlatan
Ağlatan Turandır bir başka vatan…”

Bu uzun şiiri o gece orada ezberledim ve ne zaman Ozan aklıma gelse hemen o şiiri içimden okumaya başlardım.

Aradan bir kaç yıl geçti ve ben Almanya’ya geldim. Ozan’nın da 12 Eylül’den sonra Almanya’ya geldiğini duymuştum. Ama hangi şehirde olduğunu bilmiyordum. Bir kaç arkadaşa sorduktan sonra Frankfurt’ta olduğunu öğrendim ve hemen Frankfurt’a gittim. Frankfurt Tren İstasyonu’na yakın bir yerde ofisi vardı. Beni kırk yıllık arkadaşymış gibi karşıladı. İlk sözü de Âşık Elesger oldu. Onu çok merak ettiğini söyledi. “Ben de iki ciltlik kitabı var,” deyince çok sevindi. “Ne olur bir daha gelişinde getir,” dedi. Bir süre sonra tekrar yanına gittim. Kitapları da götürmüştüm. Kitaplara baktı ve morali bozuldu. Çünkü kitaplar kiril harfleriyle yazılmıştı. “Üzülme Ozan’ım ben size okurum” dedim, sevindi. Şiirleri okudum sesimi kaydetti. Hatta bir kaç şiirin mısralarını tekrar etti. Bir mısrası hâlâ aklımdadır:

“Gafil gönül, bu ne yoldu tutubsan!”

Bu mısrayı bir kaç kez tekrar etti ve kafasını salladı. O gün bir kağıda Kiril harfelerini yazdım ve Âşık Elesger kitabının bir ciltini okusun diye ona bıraktım. Beyaz ciltli küçük kitabın bir onda biri de ben de kaldı.

20 Ocak 1990 tarihinde Bakü’de Ruslar katliam yapınca yine onu en önde gördük. Brüksel’de direğe tırmanarak o ünlü şiirini okuması hepimizi ağlatmıştı.

Brüksel Mitingi‘nden sonra değerli abim Sabir Rüstemhanlı ile onu görmeye gittik. Türk dünyasından, edebiyattan, şiirden konuştuk. Sabir Bey de ona bir şiirini okudu. Sigarasını yakıp gözlerini uzaklara dikti. Onun gönlündeki dünyanın neresi olduğunu ben biliyordum.

O, nerede bir Türk varsa orayı özlüyor ve ne zaman Türkçe bir söz duysa o sözü bir ekmek gibi öpüp başına koyuyordu.

Onunla bir kez de yine Frankfurt Tren İstasyonu’nba yakın bir kahvede buluşmuştuk. O kahveye sık sık gidiyordu. Orada yine Azerbaycan’ın ozanlarından ve şiirleriden konuşmuştuk. Azerbaycan insanına ve edebiyatına hayrandı. Herkese ödüller, madalyalar dağıtan Azerbaycan ne yazık ki en güzel Karabağ şiirini yazmış bu Ozan’a bigane kaldı.

Bu sabah Ozan Ârif’in vefat haberini duyunca hemen kitaplığıma koştum ve Âşık Elesger’in bende kalmış küçük beyaz kitabını buldum ve kapağını okşadım. Sonra rastgele bir sayfasını açtım. Gözüme ilk çarpan şiir “Kaldı ki Kaldı” şiir idi ve sanki Üstad, Ozan Ârif için bir mesaj göndermişti:

“Elesger dönmedi öz ilgarından
Biri hilaf değil yüz ilgarından
Sazından, sözünden düz ilgarından
Ellerde sohbeti kaldı ki kaldı…”

Evet, Ozan’ımızın Türk ellerinde sazı ve sözü ebedi kalacaktır inşallah. Ruhu şad olsun!

ozannnanana
Ozan Ârif’in Cenaze Merasimi

Orhan ARAS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: