Romantik İmparator Cihangir Şah

Yücel Feyzioğlu yazdı…

51018158_2458418740838219_5577319409598332928_n
Cihanın Şahı: Cihangir Şah

“Otuz yaşında imparator olan Cihangir Şah gençliğinde asi ruhluydu. Evli iken Anarkali adında bir dansöze âşık oldu ve onunla da evleneceğine dair kadına söz verdi. Babası Ekber Şah bu evliliğe izin vermeyince iktidar için savaşmaya kalkıştı,” diyor rehberimiz. “Bu kalkışmanın bastırılmasını ve unutulmasını annesi Jodha Bai’ın girişimine borçludur. Jodha Bai Amber kralı olan babasına rica ederek Anarkali’nin ortadan yok olmasını sağladı. Cihangir de onu arama sevdasına düştü, iktidar savaşından vazgeçti.” Fakat son derece romantik olan Cihangir Şah bu kez de başka bir kadına tutuldu. Çok ilginç olan o aşkı, aşağıda anlatayım.

Çocukken Cizvitlerden eğitim alan Cihangir Şah Hıristiyanlığa ilgi göstermedi, ama onlardan batı resim sanatını öğrendi. Madonna resimleri yapılıyordu o zamanlar. Üç yeğeninin vaftiz edilmesine karşı çıkmadı. Hint ermişlerinden Sadhu ve Asketlere hayran oldu.

Babası Ekber Şah sıradan ve basit pamuklu elbiseler giyerken İngiliz Elçisi Sir Thomas Roe’nin yazdığına göre o modaya çok düşkündü. Elbiselerini elmas, yakut ve incilerle süsleyerek giyer, başlığında, boynunda ve göğsünde çok pahalı mücevherler taşır, her toplantıya bunları değiştirerek gelirdi. Ama yemek seçmezdi, fakirlerin yediği pilav, mercimek, balık, deve sütü, mango ne bulsa onunla karnını doyururdu.

Cihangir Şah doğa araştırmacısıydı. Doğayı iyi tanırdı. Himalayalardan yarılıp gelen Kaşmir’in en görkemli vadisinde Şalmir bahçelerini kurdurdu. Bu ve diğer bahçeler o zaman olduğu kadar bugün de bakımlı ve insanların ilgi alanındadır.

Saray ressamı Mansur’a doğa, hayvan ve kuş resimleri yapmasını söylemişti. O resimlerden 24 tanesini bugün Jaipur krallık sarayında görüyoruz. Bu resimlerle minyatür sanatı zirveye çıkmıştı. Cihangir Şah resimlere bakar bakmaz kime ait olduğunu anlardı. Fakat içki sağlığını günden güne bozuyordu. Bunu fark edince içkiyi azalttı…

“Ama Başka Bir Maraz Hayatına Girdi,” Diyor Rehberimiz

Cihangir Şah pazarda Zenana adında çok güzel bir kadın gördü. Pers kökenli Kıyas Bey’in kızı Zenana yalnız güzel değil aynı zamanda akıllı, canlı, cevval ve öncü bir kadındı. Cihangir Şah bu kadına âşık oldu. Onunla evlenmek istedi, fakat kadın evli ve iki çocuğu vardı. Nasıl olduysa kocası bir av sırasında kazayla (?) öldü. Cihangir Şah kadınla evlendi ve adını Nur Cihan koydu (Dünyanın ışığı). Misafirperverdi. Mücevherden, sanattan anlardı, kocasına mükemmel eşlik eder ve saray entrikalarını çok iyi bilirdi. Kadın her seferinde artırarak Cihangir Şah’a uyuşturucu vermeye başladı. Cihangir Şah artık uyuşuyor, cariyelerle zaman geçiriyordu. Nur Cihan bunu teşvik ediyor, imparatoriçeliği oynuyor, kendi çocuklarını şah yapmak istiyordu.

şalimar

Babaya Karşı Darbe

Cihangir Şah’ın büyük oğlu Şehzade Hüsrev bunu fark etti, bir darbe yaparak babasını iktidardan indirmek istedi. Fakat başaramadı, gözlerine mil çekilerek zindana atıldı. Ona yardım eden soylulara ve bürokratlara taze sığır derisinden elbiseler giydirildi ve pazar yerine atıldılar. Deriler kurudukça eziyet içinde kıvranıp öldüler.

Cihangir Şah’ın diğer oğullarından Şehzade Hürrem Haydarabad Udaipur’da çok başarılı valilik yapıyor, ama başkent Agra’dan uzak kalmak da istemiyordu. Babasıyla ilişkisi iyiydi, Gujarat iline atanarak daha yakına geldi. Sarayda olup bitenleri yakından izliyordu. Babasının sağlık durumu giderek kötüleşti ve 7 Kasım 1627 tarihinde öldü.

müm ci
Cihan Şah-Mümtaz Mahal

Sarayda kardeşlerarası kargaşa başladı. Üvey kardeşler ile Nur Cihan da bu kargaşanın aktörüydüler. Hürrem derhal müdahale ederek kardeşlerini öldürüp iktidarı ele aldı. O zaman Hürrem 36 yaşındaydı. Şah olunca adı Cihan Şah oldu. Mümtaz Mahal ile Cihan Şah’ın 400 yıldır unutulmayan ölümsüz aşk mabedini onlar yaptı. Aşkın dünyadaki tek mabedi Taç Mahal… Daha önce yazmıştım, meraklıları bir daha okuyabilir. (https://dibace.net/2019/01/13/400-yildir-unutulmayan-sarsici-bir-ask-oykusu-mumtaz-mahal-ile-cihan-sah/)

Yücel FEYZİOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: