Biraz Sinema: Yeşil Rehber

Nilgün Çelebi yazdı…

Yeşil Rehber. Notu:10.

Ama bu filmin, aynen Roma gibi, akıl çizgisini, hadi buna rasyonelini diyelim, ya da ana izleğini mi desem, dünyayı kavrama tarzınızın dışında, çok dışında, hissedecekseniz bu notu abartılı bulacaksınızdır. Ya da şöyle diyeyim, sizin için Amerika demek sadece nefret duygularınızı yansıttığınız bir ülke demek ise bu film size hiç bir şey soylemeyecektir.

Film Title: Green Book

Çok tersinden gireyim: Gariptir; bu film bana America First diyen Cumhuriyetci Trumph‘in zihniyetinin Demokratlar tarafındakı izdüşümü gibi geldi. Evet Amerika First sloganı adeta bu filmle ete kemiğe büründü. Film Amerikan toplumunun gerçekten tam bir toplum (‘total society’ diyeceğim, böyle bir kavram literatürde olmamasına rağmen) olduğunu gösterdi. Nasıl mı? Demokrat bir yönetmenin elinden çıktığı apaçık olan film Amerikan toplumunun ne gibi ayrımcılıklardan geçerek bugüne, bütünleşik bir toplum olarak gelebildiğini gösteriyor. Ki bu, ırkçılık ve diğer sosyal dışlanmışlıkları atlatabilip ortak değerleri geliştirebilmiş, kurumlarını bu değerleri gerçekleştirecek biçim ve içeriğe kavusturabilmis ve bu değerleri içsellestirebilmis olmalarıyla imkân dahiline girebilmistir.

llslslss

Film sadece 1962 Amerikası’nda New York‘tan güney eyaletlerine doğru sefer eyleyen biri Afro Amerikan diğeri İtalyan göçmeni iki erkeğin karşılaştıkları ırk ayrımcılığını resmetmiyor. Kadın erkek ilişkisi, aile bağı, eşler arası derin sevgi, İtalyan geniş ailesi, eşcinsellik, sanatın sonsuz gücünün sosyal bariyerler karşısındaki güçsüzlüğü, mafya düzeni, Yahudi yalnızlığı, Bobby Kennedy üzerinden Kennedy kardeşlerin öldürülme sebepleri (Robert Kennedy ‘nin Sirhan Bişara Sirhan adında bir Filistinli genç tarafından öldürüldüğünü unutmayalım), yetenek ve eğitimin sosyal bariyerler karşısındaki güçsüzlüğünün aşılma yolları, bireyin yapabilecekleri, öfkeyi ifade etme yolları gibi konuları da önümüze seriyor. Başroldeki Viggo Mortensen ve Mahershala Ali mükemmel.

Ha bu arada virtüöz ‘un İtalyanca çok iyi demek olduğunu da öğrendik.

yeşil-rehber-7

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: