Akhisarlı Gazi Derviş “Ayvaz Dede”

İlber Şiyak yazdı…

received_402399130324577.png
Prusac
ilber-c59fiyak-e1550045089461
İlber Şiyak

Şairin; “Düş yola fark eyleme pa vü ser’i…”

Mısraının sırrına erenler düşerler bu yola! Zira, bu yol kalpten kalbe akıp giden gizli bir yoldur. Bu yolun sırrına ermek hiç te kolay değildir.

Hani; “Önce yoldaş sonra yol” diyenler…

Gül’den düşmüş bir Hisar’ı (Akhisar) ak kılan o sır ne ise, uzaklarda fakat sınırları gönül ile belirlenmiş uzak diyarlarda ki şehri de “Ak” kılan o idi…

Bir gün Bosna’nın Batısındaki “Prusac” şehrinin ismi “Prusac” yerine bundan böyle “Akhisar”  isminin kullanılacağı açıklanır. Bu ismin Türklerin dilinde “Beyaz Şehir” anlamına geldiğini öğrendiler.

İşte böyle bir yoldur bu.

Gönül sırrına ermişlerin yolu…

Alperenlerin, Gazi Dervişlerin,  Sarı Saltukların, Gazi Babaların, Harabati Baba ve Ayvaz Dedelerin yolu…

Türkiye’den Rumeli’ye, Manisa (Saruhan) -Akhisar’dan Bosna’ya…

Bütün şehirler gibi bembeyaz Akhisar ve Prusac.

akhisar
Manisa-Akhisar

Fatih Sultan Mehmed Han’ın 1463 yılında çıktığı Bosna Seferinde, komutanlarından İskender Paşa ve askerleri “Prusac” önlerine gelirler. “Prusac Kalesi” komutanı olan “Dük Tvrko Bobaniç” hiç bir direniş göstermeden Kaleyi ve Şehri teslim eder.

İskender Paşa ve askerleri şehre girerler ve ilk iş olarak Kalenin Burcunda dalgalanan Özgür Bosna’yı temsil eden “Beyaz Zambak”lı Bayrağın yerine, Hilalli Yeşil Bayrağı göndere çekerler. “Prusac” Şehri artık Türk toprağıydı.

Bir gün “Prusac”a giysi ve yaşantılarından dolayı ne askere ne tüccara ve ne de Sultan’ın hizmetkârlarına benzemeyen sarıklı, fakat bellerinde kılıç kuşanmış bir gurup Derviş gelirler.

İşte bu Dervişlerin en ünlüsü “Ulu Derviş” olan bir muhterem zat vardı ki …

Tüm “Prusac”ın Müslüman olmasına vesile olacak olan Manisa (Saruhan)’ın Akhisar Kasabasından kalkıp buralara gelen “Ayvaz Dede”

Günlerden bir gün “Prusac”ın suyu kesilir. Şehir halkı doğruca “Ayvaz Dede”ye gelirler.

“Derviş efendi sen bizim için senin Allah’ına dua et suyumuz geri gelsin. Aksi halde susuzluktan hepimiz telef olacağız..!” Derler.

“Ayvaz Dede” o günün gecesi yatsı namazını müteakip uykuya yatar. Gece uykusunda öyle bir rüya görür ki..!

Rüyasında “Kur’an-ı Kerim” okurken, yanına yeşil giysili bir adam yaklaşır ve; “Allah sana yürekten dilediğine yardımcı olacak. Yeni Hilali gördüğün Cuma günü oruç tut ve kırk gün boyunca da Allah’a dua edebileceğin temiz ve yüksek bir yerde Sabah Namazlarını kıl..!” diye seslenir.

received_2136732663030347
Ayvaz Dede’nin Türbesi

“Ayvaz Dede” tüm dediklerini yapar ve kırkıncı gün Sabah Namazını kılmak için seccadesini yere serer ve Namazını kılar. Son secdede öyle bir uykuya dalar ki, iki Koç’un sertçe tokuştuklarını görür rüyasında.

Secde de uyanan “Dede” etrafına bakınır. Etraftaki ağaçların söküldüklerini ve dağın kaydığını gören “Ayvaz Dede” ;

Allah’ım… Yüce Rabbim… Sana şükürler olsun. Sen ki her şeye kadirsin” der ve dağın olduğu kısımda havaya kalkan toz yığınını ve dumanı görür. Dua ederek dağa çıkan “Ayvaz Dede”, bir süre sonra gördüklerine inanamadı.

Şehrin suyunu kesen kocaman kayanın tam ortasında bir çatlak vardı. Derenin suyu o çatlaktan “Prusac”a doğru akıyordu. Suya kavuşan yerli Boşnak halk “Ayvaz Dede”nin bu Kerametini duyarlar ve onun “Evliya” olduğuna inanırlar. Topyekûn İslam Dinine geçerler.

“Ayvaz Dede”nin bu Kerameti tam 509 yıldır dilden dile söyleniyor.

Manisa Akhisarlı “Ayvaz Dede”

Ölümünün ardından  507 yıldan bu yana Müslüman olan Boşnaklar ve Manisalı hemşehrilerin sana olan minnet ve şükranlarını her yıl düzenledikleri “Ayvaz Dede Şenlikleri” ile ödemeye çalışıyorlar.

Manisa’nın Akhisar, Şehzadeler ve Yunusemre İlçeleri  Prusac Şehri ile Kardeş Şehir olmuşlardır. Anadolu’nun Manisa İlinin Akhisar İlçesinden kalkıp Bosna’ya gelen “Ayvaz Dede” ,

Allah’ın Rahmeti üzerine olsun inşallah…

received_709035969491044
Akhisar Belediye Başkanı ve Akhisarlılar

İlber ŞİYAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: