Selçukya’dan Yeni Türkü Geçti

Nilgün Çelebi yazdı…

DNY0_r7X4AEjAUU

Bu akşam (08.03.2019) Konya Selcuklu Kongre Merkezi‘nde iki ayrı etkinlik vardı. Ben Yeni Türkü ‘nün biletini bir ay önceden almıştım. İkinci etkinlikten tramvayda haberdar oldum. Benden daha genç ama daha toparlak bir hanım kongre merkezi için hangi durakta inmesi gerektiğini soruşturuyordu. Meraklanmamasını benim de oraya gittiğimi söyledim. Tramvaydan indikten sonra birlikte üst geçidin asansörüne yürürken bana “siz de mi şehit ailesisiniz” diye sordu. Olmadığımı söyleyip “siz?” diye kendi soru hakkımı kullandım. Aldığım cevapla düğümlendim. Asansöre binerken bir anne kız da bize yetişti. Yol arkadaşım onlara da aynı soruyu sordu. Anne, oğlunun Suriye‘de asker olduğunu yürek ağızda beklediklerini söyledi. Konuşmalarından anladığım Kongre Merkezinde şehit aileleri için de ayrı bir etkinlik olduğu idi. Ama anne kız oraya gitmiyordu.

Şehit annesi, merkeze ilk kez gittiği için yolu bilemediğini söyledi. Ben ağzımın neresinden nasıl çıktığını bilemediğim boğuk bir sesle “sizi yerinize kadar götüreceğim” dedim. Salonunu bulmak için davetiyesini istedim. Konuşmalar ve dinletilerin olduğu bir proğram gibiydi. Salonunun girişinde içinde bayrak olduğunu sandığım bir poşet verdiler. Yerini sağlama alıp ayrılırken derin bir şükran duygusuyla bana sarıldı. Hiç beceremediğim üçüncü öpüşme faslında yine ıskaladım. Yeni Türkü ‘nün konserinin verileceği kendi salonuma gittim.

asadxsxascxasc

Yeni Türkü yaklaşık iki saat hıncahınç dolu Salonda ayaklarda alkışlanarak, şarkılarının çoğuna izleyicinin katılımıyla muhteşem bir konser verdi. Selçuklu Kongre Merkezinin mimarının İstanbul Zorlu‘nun da mimarı olduğunu ama Selçukya‘dakinin mimarın ustalık eseri olduğunu ifade etti. “İstanbul güzel ama sahipleri pek yaman”Yedikule‘yi bile söyledi. Ki o zaman keşfettim. Oradaki İstanbul aslında tüm bir Türkiye. Şehit annesi bir gözünün pek görmediğini söylemişti kızıyla asansöre binen kadına. O da “ağlamaktan değil mi” demişti. Kızıyla asansöre binen kadın “oğlun evli miydi” diye sormuştu kendi askerinin bir ay önce evlendiğini ekleyerek. Benim yol arkadaşının oğlu helikopterde gitmiş. Diğer kadın “Suriye’de olunca dayanması ayrı bir zor oluyor” dedi. Sanki “şehit olacaksa bile Turkiye’de şehit olsa” demek ister gibiydi.

Yeni Türkü muhteşemdi. Her şarkılarında ya tempo tuttum ya karga sesimle eşlik ettim. Konser iyi geldi. Aklımın, fikrimin, kalbimin bir yanı bitişik salondaki yol arkadaşımdaydı. Yani ben çemberin hem içinde hem dışındaydım. Derya bir de “artık bir İzmır söyleyelim” dedi. Hiç aklıma gelmeyecek bir içtiyakla ben de katıldım “İzmir’in dağlarında çicekler açmış” diyen 1500 ya da 2000 kişilik koroya.

8 Mart 2019-Selçukya

sssss

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: