Çok Önemli Bir Kitap: Avrupa İslam’a Neler Borçlu/Juan Vernet

Kartal Yolcu yazdı…

İtalyan yazar Umberto Eco‘nun Türkiye‘de de ilgi çekmiş önemli bir eseri vardır: “Gülün Adı” (‘Il nome della rosa). Bu eserin daha sonra filmi çekildi. Şu sıralar dizisi yayınlanmakta. O eserde Orta Çağ dönemi kilisesinde, Fransiskenler ile Papalık yanlısı Dominikenler arasında tartışmalar vardır.

Çarmıhtaki İsa temsillerinde İsa’nın çantası var mıydı yok muydu. “Çantası var ise bu kilisenin zengin olmasını istediğine delildir” der Papalık yanlıları… Fransiskenler ise “çarmıhtaki İsa‘nın çantası yoktu, o fakirlikten yanaydı” şeklinde karşı tez sunar. Bir de İsa hiç gülmüş müydü?” sorusu tartışılır. Fransiskenler gülmenin insani ve iyi bir şey olduğunu savunur. Papalık yanlıları ise gülmeyi “kafirlik” görür. İşte o dönemlerde “Engizatör Kilise” bu kadar yobazdı. Tartışmalara bu günden baktığınızda ne kadar aptalca olduğunu görürsünüz.

Kilisenin kütüphanesinde ise İslam bilginlerine ait çok sayıda Arapça ve Latinceye çevrilmiş eserler vardır. Ancak bunlara kimse erişemez, kilit altındadır. Çünkü o eserler, papalığa göre “kafirlere” aittir ..

Bu Girişten Sonra Gelelim Kitaba;

8. Yüzyıl… Araplar Endülüs bölgesini işgal etmiş ve Muhteşem bir medeniyet inşa etmeye başlamıştır. İbn-i Rüşt oradadır. İbn Haysem, İbn Haldun önemli çalışmalar yapmıştır. Bu büyük bilge insanların eserleri Latince‘ye İspanyolca‘ya İbraniceye burada çevrilmiş ve çoğaltılmıştır. Batı, Yunan filozoflarını onlar sayesinde tanımış, doğuya ait bilgelikle burada tanışmıştır. Muhteşem bir kültür hazinesine sahip olmuşlardır.

Ama Papalık, bu eserlerin “kafirlerin” olduğunu yayarak dokunulmasını yasaklamıştır (Elbet sonraki yıllarda İbn Rüşt’e, İbn Sina’ya “kafir” diyen müslümanlar da olmuştur ve hala onlardan Türkiye’de de vardır)

İşte bu kitap, Felsefeden Astronomiye, Edebiyattan Tıp’a, Simya’dan Optiğe, Matematiğe kadar her alanda İslam bilginlerinin Avrupa’ya katkılarının, eserlerini ve çevrilerini bir envanter çıkarır gibi bir içeriğe sahip…

Bence her tarihçinin, edebiyatçının, bilim ve islam tarihine meraklı olanların elinin altında bulunması gereken bir çalışma..

Bu çalışmayı okurken Fuat SEZGİN hocamıznın büyüklüğünü de göreceksiniz, çünkü çok sayıda ona atıf var bu eserde.

Bir de enteresan bir şeye denk geldim. Bizim Nasrettin Hocamız orada olmuş “Sivri dilli hoca”  Hani “bilenler bilmeyenlere anlatsın” fıkrasıyla birlikte ) (Belkide onların “sivri dilli hocası” bizim Nasrettin hocamız olmuştur)

Eserde çok sayıda isim var. Az çok, iyi kötü kitap okuruyum, bir çok ismi ilk kez duyuyorum. O isimleri akılda tutacak kadar bellek de yok bende. Yani bir başka eser okurken, bir alimin adına denk gelsem ve bu kitaptan yeniden bakmak istesem yerini bulamam

Çünkü… İşte burası yayın evine küfür ettiğim an. Çok sayıda isim var ve kitabın sonuna bir İSİM İNDEKSİ konulmamış. Hani bir çalışma için referans ararken, bu isim nerede, nasıl geçmiş diye arama yapsanız bulmak için tüm kitabı yeniden karıştırmanız şart.

Kitabın yazarı Juan VERNET, Arap bilimi, kültür konusunda tartışmasız bir otorite. “Orijinal dildeki kitapta böyle bir hıyarlık yapamaz” dedim ama yine de emin olmak istedim. Kitabın 1999 Barselona baskısının PDF’ini buldum, indirdim.

Bir de ne göreyim yazar, 43 sayfa “İSİM İNDEKSİ” koymuş. Yetinmemiş 6 sayfa da “kavram İndeksi” koymuş… Bizim SAY YAYINLARI kağıt tasarrufumu düşündü nedir, buraları kesmiş. “Referans” düzeyindeki bir kitabın çevrisini yayınlarken, noktasına dokunmayacaksın ey SAY YAYINLARI...

Çeviri çok anlaşılır, sorun olduğunu düşünmüyorum Çünkü çeviri yapan kişi Barcelona doktoralı, halen orada görev yapan bir hocamız…

aaaaaaa
Juan Vernet

Kartal YOLCU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: