Almanya’da Hun Yurdu, Unkel-I

Alaattin Diker yazdı…

IMG-20190503-WA0007Uzun yıllar sonra ilk kez mehter marşı eşliğinde son sürat otoyolda ilerliyoruz. Hedefimiz ‘Hun Yurdu’. Almanca adıyla Unkel. Aslında Nisan’ın son hafta sonunu, yani 27 ve 28 Nisan’ı orada geçirmeyi planlamıştık. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Hem hava muhalefeti hem misafirler araya girdi. Çağrılı olduğumuz ‘Hun Ocağı Töreni’ne -çok arzu etmiş olsak da- katılamadık. Ama imdadımıza 1 Mayıs tatili yetişti. En azından Unkel‘ı yerinde görmüş olacaktık…

Unkel, yerleşim birimi olarak ilk kez 8. yüzyılda resmi kayıtlara geçmiş. Bizim ilgimizi çeken nokta 5. yüzyılda Fransa‘ya yönelik iki Hun akınının bu yöreden geçmesi ve ilkine(m.s. 425) Attila‘nın da katılmış olması. Unkel kasabasının Hunlarla ilişkisi konusunda ilk elden bilgi bulmak oldukça zor. Hatta imkânsız denilebilir. Bu yazıda geçen bilgileri yıllara dağılmış olarak parça parça edindiğimi söylemekle yetiniyorum. Herşeyden önce; Un– ile başlayan yerleşim adları kesinlikle Hunları işaret eder. Hunkalö veya Hunkelö kelimesi yüzyıllar içinde Unkel‘a dönüşmüştür. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda bulunan mezarlar da bu hususu doğrulamaktadır. Bu kazılarda ele geçirilen ayna, tarak, takı (kadın) ya da ok, yay, semer(erkek) bu mezarların Cermen ırkına özgü olmadığına delil teşkil eder. Üstelik 1985 yılının kurak geçmesi sayesinde; Unkel‘ın eskiden(5.yy) Ren Nehri içerisinde bir adacık olduğu ve bu adacığın Hunlar tarafından yapılan ‘Attila Bendi’ ile zamanla karayla birleştiği ortaya çıktı. Nehir taştığı vakit ise bu bent geçiş yolu olarak hala kullanılabiliyor. Bu nedenle yapıyı 5.yüzyıl şartlarında Hunların teknolojik başarısı saymamız gerekir. Olayı çözmek ve gözlerimizle görmek için 5 km. ilerde bulunan Grafenwerth isimli küçük bir adaya da uğradığımızı belirteyim. Ren Nehrinin ortasında duran Grafenwerth Adası köprü ile karaya bağlanmış durumda şimdi.

Antropoloji dalında son yıllarda ‘kültür genetik’ kavramı sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bunun küçük bir örneğini Unkel Kasabası yaşıyor; daha doğrusu yaşatıyor. Her yıl Nisan ayının sonunda Fritz-Henkel Çayırı‘nda otağlar kuruluyor ve Kasaba mukimleri Hunlar ile bağlarını tazeliyorlar. Cuma akşamı yakılan ateş ile tören başlıyor. Şaman ayini eşliğinde yortu kutlanıyor. Çevre illerden gelen Hun boyları tören alanına merasim ile giriyor ve ‘sembolik’ Attila önünde diz çöküyorlar. Ardından eğlencelere geçiliyor. İki gün süren kutlamalar sırasında ‘Hun Ateşi sürekli yanmak zorunda. Kutlamalar sona erince ateş söndürülüyor. Yukarıda çevre illerden katılan başka Hun oymaklarından bahsettim. Neden? Çünkü Almancada sonu ‘-el’ ile biten kasabaların da yine Hunlarla bağı bulunduğu bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse; Ren Nehri üzerinde bulunan Unkel, Erpel, Birgel, Beuel kasabaları.

Unkel‘in 12 km. ilerisinde Yedi Dağlar(Siebengebirge) olarak bilinen bölgede Ejderha Tepesi(Drachenfels) bulunmaktadır. Rivayete göre; halk, mağarada yaşayan ejderha için her yıl genç bir kızı kurban vermek zorundadır. Günün birinde Siegfried isimli bir delikanlı tepeye tırmanır ve Kral’ın kızını talep eden ejderhayı öldürür. Bugün o tepede Niebelungen Müzesi vardır ki mezkur efsanenin kahramanlarından biri de Etzel(Korkunç) adıyla anılan Hun Kralı Attila’dır.

IMG-20190503-WA0034

Elbette Unkel yalnızca efsanelere konu olmuş bir yer değil. Fransız yazar Victor Hugo, Rhein Seyahati(1840) başlıklı anılarında Unkel‘a geniş yer ayırır. Bu ilgi hem 19. yüzyılda ortaya çıkan Alman Romantizmi hem de Rheinland Eyaleti‘nin Napolyon tarafından işgali(1794-1815) ile  bağlantılıdır. Yine İspanya Başbakanı Gonzoles, Unkel‘ı ‘Dünya Köyü’ olarak anmıştır. O konuyu biraz sonra açacağım. Önce 19. yüzyıl içerisinde özellikle Alman sanayici ve işadamları Unkel‘ı yazlık olarak mekan tuttular. Sahil boyunca dolaşırken o sayfiye evleri görmek mümkün. O yıllarda 1500 kişi olan nüfusu Bonn şehrinin 1949 yılında Federal Almanya’nın başkenti ilan edilmesiyle birlikte önce ikiye, sonra üçe katlandı. Zira Fransa’ya yakın olması sebebiyle Bonn, Federal Almanya’nın ilk Şansölyesi(1949-1963) Konrad Adenauer‘ın arzusu üzerine Başkent ilan edilmiş, hatta Adeneaur Bonn’a 24 km. uzaklıkta bulunan Unkel kasabasında ikamet etmiştir. Bu kararın bir başka sebebi ise; Naziler iktidara geldikten sonra 1935 yılında Köln Belediye Başkanlığı görevinden el çektirilen Adenauer‘ın Unkel kasabasına sığınması ve orada Kilise’ye ait Pax Misafirhanesi’nde kalmış olmasıdır.

Devam edecek…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Alaattin DİKER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: