Dini Siyasete Alet Etmek

Mehmet Emin Durmuş yazdı…

din

‘’Ey âdemoğulları, mescitlere giderken güzel elbiseler giyin ve yiyin ve için…’’
(Araf/7)

Ramazan’ın ilk günü YSK’nın sandıklara müdahalesinin seçmeni bozup bozmayacağı konusunda eğlenceli cümleler kurabiliriz. Ramazan’dan dolayı dini, seçimlerle de siyaseti elimize alıp, din ile siyaseti olmadığı kadar herc-ü merc edebiliriz. Ama dediğim gibi sadece eğlencelik olur. Zira bazı ülkelerde insanların dine de siyasete de etkileri ilçe teşkilatlarının izini kadar.

Ama üzülmemize gerek yok. Başka konularda da dini siyasete alet edebiliriz. Misal, geçenlerde aracıma otostop çeken bir köylü abimiz bindi. Selam kelam tanışma fasıllarında yakın köylerin birinde yaşadığını öğrendiğim abimizle hayvancılık üzerine biraz sohbet ettik. On beş-yirmi hayvanı olan abi süt fiyatının düşüklüğünden, yem fiyatının yüksekliğinden, ilaca ve baytara güç yetmediğinden bahisle epeyce sızlandı. Benden beklediği uygun işaretle ‘hükumet çiftçiyi bitirdi’ muhabbetine girmeye hazırlanan abimize dedim ki;

-Sizin köyünüzde tek hayvancılık yapan sen misin?

-Başka yapanlarda var ama hepsi benim gibi, anca on-yirmi hayvan bakıyor, diye cevapladı.

-Peki siz bu işi böyle ayrı ayrı yapmak yerine birlikte hareket etseniz, sütü daha yüksek fiyata satıp yemi daha ucuza alamaz mısınız? Üç yüz-beş yüz hayvan potansiyeli, veteriner istihdam etmenizi bile sağlar. Böylece ilaç maliyetiniz ve hayvan ölümleriniz düşmez mi?

-Tabi birlikte hareket etmek kooperatif olmak kârlı olur ama bizim millet bir araya gelmez ki.

-Neden?

-E çekemez kimse birbirini. Fesattır bizim toplumumuz, anlaşamayız. Tatlı komşuyken acı düşman oluruz.

-Peki sizin köyünüzde cami yok mu? Cuma’ya gitmiyor musunuz?

-……?

-Size falanca tarikattan feşmekânca cemaatten gelip-gidip din anlatmıyorlar mı?

-……?

-Dinimizin direği sayılan namazın nasıl kılındığının bir bütün olarak kuranda olmadığını fakat kuranın neredeyse tamamına yakınının iyi geçinmek, birlikte yaşamak, iyilik yapmak, fesatlık çıkarmamak, sözünde durmak, yalan söylememek, zalimlik yapmamak üzerine ayetlerden oluştuğunu bu hocalar anlatmıyorlar mı size? (Bir süre sessizlik oldu, sonra dolardan yurodan konuşarak sohbetimize devam ettik.)

Aslında din adamlarımız komşuluktan, iyi geçinmekten sürekli bahsediyorlar ama bunun ekonomik özgürlüğümüzle bağını tam kuramıyorlar gibi. Ya da kurdukları bağ ‘ayakta bevledenin’ göreceği kabir azabının korkunçluğu yanında çok ta dikkat çekici kalmıyor sanırım. Kur’an’ın önerdiği yaşam modelinin hayattaki karşılığı, kıyafetimizi tamamlayan aksesuar mesabesinde. Olsa da olur olmasa da… Din anlatısının neredeyse tamamı ibadetlerin teşviki üzerine kurulu.

Bizim dışımızdaki kimi ülkelerde din anlatısını belirleyen asıl güç, hiç kuşkusuz, siyasi otoritedir. Bunu kâh bizim diyanetimize benzer kurumları eliyle kâh vakıf-dernek çalışmalarına aktardıkları kaynaklarla kâh da propaganda güçleriyle, olmazsa polis zoruyla gerçekleştiriyorlar. Polis bir şey yapmıyor diyebilirsiniz. Haklısınız zira ‘artık’ gerek kalmıyor. Bizim ülkemizde din kendi mecrasını doğal bir şekilde buluyor olsa bile, ekonomik özgürlüğümüze siyasi iradenin takındığı kayıtsız tavır bu konudaki dinî tavırlar örtüşüyor. (Oh be! nihayet dinle siyaseti yan yana getirdik.)

Hükumet (siyaset) tarım ve hayvancılığı bitirdi. Aslında siyasetin durumu da dinin durumundan çok farklı değil. Baktığımız zaman yurt genelindeki il-ilçe tarım müdürlükleri, tarım dernekleri, kalkınma ajanslarıyla yeterli örgütlenme mevcut. Hatta her ile açılan üniversiteler sayesinde sadece tarım ve hayvancılığı değil pek çok inovatif oluşumları bile organize edebilecek kabiliyete sahip bir siyasi otoriteyle sahibiz. Sevinemiyoruz zira tıpkı Kur’an ayetlerinin mushafta yazılı kalması gibi bu verimli tabloda beton binalara hapsolmuş durumda. Dinin ibadetlerle sınırlanması gibi bu devasa organizasyon da bir-kaç vatandaşa kredi çıkarmaktan öteye geçemiyor.

Dinle siyaseti birbirine karıştırdığımıza göre gelelim asıl meseleye; sizce yenilenecek İstanbul seçimlerini kim kazanır? Kesinlikle ben kazanmayacağım, zira aday değilim.

ramazan

 Mehmet Emin DURMUŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: