Masallar Bize Ne Anlatır?

Orhan Aras yazdı…

masallar.jpg

“Masallar bize ne anlatır” diye bir soru sorsam herkesin gözlerinin önünde farklı bir pencere açılacaktır. Kimi bir an annesini, ninesini veya dedesini düşünecek, kimi ise sisler arasındaki çocukluğunu anımsayacaktır. Ardından, çocukluğunda kendisiyle özdeşleştirdiği masal kahramanı belli belirsiz ortaya çıkacaktır… O kahraman, bir zamanlar ona aşkı, cesareti, umudu, başarıyı, kendine güveni, savaşmayı, barışmayı, hayal kurmayı öğretmiştir. 

Bu yüzden herkes yukarıdaki soruya ayrı ayrı cevaplar verse de aslında hayatı masallarla öğrendiğini ve ayakta durduğunu da itiraf edecektir.

Artık çocukların dilinde “Masal Dede” olarak tanınan yazar Yücel Feyzioğlu, akıcı bir üslupla masallarla hayatı nasıl öğrendiğimizi, ruhumuza ve beynimize kazınan o masal kahramanlarının hayatımız boyunca bize nasıl eşlik ettiklerini “Masallar Bize Ne Anlatır”  kitabında çok güzel anlatmış. Masal tadındaki bu şirin kitap, daha bir kaç hafta önce ‘Abis Yayınları’nda çıkmış. Elime alalı iki saat olmasına rağmen 170 sayfalık kitabı bir solukta okudum bitirdim. Her anne ve babanın, eğitimcinin başucu kitabı olacak niteliklere sahip bu kitabı okudukça, ileride çocuklarımızın nasıl donanımlı bir şekilde hayata atılacakları konusunda da yeni bilgiler edindim.

“Masallar Bize Ne Anlatır” kitabını okumaya başladığınız an, sadece masalların yararları, etkileri ve değerleri hakkında bilgi edinmiyorsunuz ayrıca sürükleyici bir serüvenin içine de dalmış oluyorsunuz. Bu serüven, tam kırk yıl, Altaylar’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan da Berlin’e kadar masal peşinde koşan bir yazarın masal gibi bir yaşam öyküsüdür. Masalın yumşak, ışıklı ve insanı yüreğinden yakalayan dili ile anlatılan bu yolculukta neler yok ki… Kitabın sayfalarını çevirdikçe, Almanya’nın Magdeburg kentinde, sınıfında adeta sinmiş bir Türk çocuğunun kendi masalı olan “Ayıkulak” ismi ile Alman çocuklarına karşı ayaklanışını, “Sizin Kurbağa Prens” varsa, bizim de “Ayıkulak” var,” deyişini gözleriniz yaşararak okuyacak, Grimm Kardeşlerin masal çalışmalarıyla paramparça olmuş Almanların birlik kurmalarına nasıl katkıda bulunduklarını hayretle öğrenmiş olacaksınız.

Masalların sınır tanımayan gücü, çocukların ruhuna ektiği insancıl duygular, ortak uygarlığa sahip halkların masallar içindeki ortak özellikleri ve dostlukları pekiştirme yolları alışılmış bir buyurganlıkla değil de örneklemelerle adım adım, gerçekten de bir masalı anlatır gibi kitapta yer almıştır. Ayrıca, masalların bilgisayar ve telefonlar karşısındaki başarısı, çocuğun anadili ile olan yakın ilişkisi, özgüven, kimlik, aidiyat duygusu ve doğa sevgisi nasıl sağlanır gibi günümüzün en önemli problemlerine de bu küçük kitapta parmak basılmaktadır.

Okuyucu “Masallar Bize Ne Anlatır” kitabına başlar başlamaz, kitabı bir sipariş sonucu masa başına oturularak yazılan kitaplardan olmadığını hemen anlayacaktır. Yazar Yücel Feyzioğlu’nun tecrübelerinden süzülüp gelen ve birbirinden ilginç, değerli bilgiler, dilimizin en kıvrak sözcükleriyle süslenerek kitabı adeta bir masal bahçesine dönüştürmüştür. Bir baba olarak bu masal bahçesinin renkleriyle gözlerimi dinlendirdim, kokusuyla da bütün benliğimi masalla doldurdum.

Emeğine sağlık Yücel Feyzioğlu!

y
Yücel Feyzioğlu Çocuklarla

Orhan ARAS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: