Tüketmeden Yemek Mi, Yemeden Tüketmek Mi?

Erdal Çakır yazdı…

rAM

Ramazan ayının gelmesiyle gazetelerde boy boy iftar sofraları, hangi gıda tok tutar, sahurda neleri tüketmekten kaçınılmalıdır, baskın söyleyişle neler tüketilmelidir, nasıl tüketilmelidir, neler tüketilmemelidir misilli yayınlar gırla gidiyor. Ramazan, giderek kafalarımızda iftar-sahur eyleminden ibaret bir ay haline geldi. Sahur ile iftar arası yok. İftardan sahura daha fazla tatmak daha fazla yemek için kaz tüyü kullananlarımız da var mı (canın çıksın Pompei, ne kötü şeyler hatırlatıyorsun) bilmiyorum ama gün boyu olağanüstü bir tüketim enerjisiyle dolup taştığımız da inkar edilemez haldedir.

RAMAZ

“Tüketmek”

Neyi?

Önümüze gelen herşeyi.

Lakırdılardan bazıları: Efendim biz ailecek haftada en az üç kilo domates “tüketiyoruz”Gördün mü bak, günde üç tane hurma “tüketmek” vücudun günlük magnezyum ihtiyacını karşılıyormuş. Hemen söyleyelim, tükettiğin şey senin değildir, yediğin senindir. Tükettiğin  her ne ise, onun aziz vatanı insan  olmayacaktır, yediğin şey insana dönüşür. Çünkü tüketilen imha edilendir. 

Dilin kullanımı ayniyle hayattır.  

SSSS

Söz gelimi sofra başındayken, ne yapıyorsunuz diye soran kişiye, görmüyor musun yemek tüketiyoruz diye mi cevap veriyoruz.  Gerçi “Vakit öldürmek” diye de ölümcül bir deyimimiz var.  Vakit mi, sorma yahu, çok geliyor, arta kalanını gördüğün gibi işte böyle öldürüyorum. Bu mu yani?

Yediğini yemeyip tüketen, vaktine sahip olmayıp öldüren, insanları bir araya getirip ona ‘yığın’ adını veren, sonra da bunların hepsine bakıp “hayret bi şey” diyen bir şeye mi dönüştük/dönüşüyoruz?

Bugün beş metreküp hava tükettim, çok acıktım şurda bir şeyler tüketeceğim, geriye bakıyorum da çok güzel bir ömür tüketmişim.

Lütfen dilimizi korkak alıştırmayalım. Nasılsa tüketiyoruz, tükeniyoruz; yediğimiz tek şey birbirimiz.

EEEEE

Erdal ÇAKIR

Tüketmeden Yemek Mi, Yemeden Tüketmek Mi?” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: