Kürdemir Simidi

Mehdi Genceli yazdı…

kürdemir

Sabah kahvaltı yapmadan alelacele çıktım evden. Otobüse yetişmem gerekiyordu. Gence‘ye anamı görmeye gidiyorum. 

Yol boyu güzel bir dinlenme tesisinde çay içip Ayvalık tostu yemenin hayalini kurdum. Kürdemir ili mola yeri ama otobüs güzel görünen birkaç tesisi ıskaladı. Şoför işini bilir, en iyi yerde duracak diye beklerken otobüs ana yoldan çıkıp ıssız bir yere demir attı. İndim, çevreye bakındım. Manzara, hayalini kurduğumun yanına bile yaklaşmıyordu ama ben cesaretimi toplayıp hayalimi teselli ettim, darılmasına, kırılmasına müsaade etmedim. Bir umutla bakkal olduğunu tahmin ettiğim kulübeden bozma yapıya yaklaşıp camından içeri baktım. O da ne? Poşetin içinde sıra sıra dizilmiş soğuk ama İstanbul kokulu simitler cilve yapıp bana ordan göz kırpmasın mı? O heyecanla boş bulunup ”nerden getirdiniz bu simitleri?” diye saçma bir soru sorunca hayatımda gördüğüm en kaba bakkal amca ”nerden olacak, pişirilen yerden!” diye yapıştırdı cevabı.

Bu sefer sükut-i hayâle mâni olamadım. 

Göz göze geldik adamla, araya sükût çoktü, bir süre bakakaldık öylece. Sükûtu, kaba bakkal amcanın ”Vereyim mi?” suali bozdu. ”Hayır, istemiyorum!” deyip kenara çekildim.

Gel de şimdi herife anlat ki sabah erken kalktım, açım, uykusuzum, biraz da hastayım, otobüsün camı açılmıyor, sıcak bunalttı beni, yol boyu Ayvalık tostu, İstanbul simidi yemenin hayalini kurdum. Ne var yani biraz anlayışlı olsan, ”senin için Istanbul’dan getirttim” desen ölür müydün yani? Öyle deseydin hepsini alırdım, sen kazançlı çıkardın. Ticaretten anladığın yok, dükkân açmışsın. Kime anlatıyorum ya…

simitttt

Etrafta başka market, bakkal bulamayınca tekrar aynı yere döndüm. Kaba bakkal amcanın yüzüne dik dik bakıp şu kakaolu puskevitten bir tane ver dedim. Dikkat et, bilerek ”verir misin’‘ demiyorum diye de ilave ettim. Böylece ben de onu bozmuş oldum. Sonra da asıl can alıcı darbeyi indirdim: ”Bil ki çok fena küstüm sana, daha da geçmem dükkânının önünden!”

Üzerinde inek resmi olan kakaolu püskevitimden birkaç dilim yeyip üzerine de birkaç yudum su içtim. Otobüs Gence‘ye doğru devam ediyor. Ben de küstüğümü söylemenin huzuru içinde etrafı seyrediyorum… 😊

Mehdi GENCELİ

 

Kürdemir Simidi” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: