Biraz Sinema: Temizlikçi

Nilgün Çelebi yazdı…

temizlikci-1557493870

Temizlikçi. Notu 7. (Orijinal adı: The Cleaning Lady).

Tiksinç bir korku filmi. Atilla Dorsay üstadımız “bir gün kült film olur” yazmıştı. Gitmesek olmaz dedim. Filmin bir ana örgüsü var. Onun çevresinde gelişen halka olaylar da. Ama senaryoyu yazanlar o plot’u korku ve tiksinçlik filmi olarak anlatalım demişler. Biterim böyle matematik filmlere. Her şey yerli yerindedir. (Matematikçilerin el yazıları da çok güzeldir, dikkatinizi çekti mi? Diyorum ya sanat bu dünyayı kurtaracak olan yani representasyon).

Şimdi konu şöyle: 45 yaşındaki güzellik uzmanı, bakımlı, fit, pilatese giden, vicdanlı, insan sevgisi olan Alice işyeri gibi de kullandığı evinin temizliği için yüzü yanık, çelimsiz bir kızı temizlikçi olarak tutar. Alice evli bir erkeğe sırılsıklam aşıktır; ama bu aşkı yüzünden derin vicdan azabı çekmektedir, o kadar ki adamdan kopmak için terapi grubuna bile yazılır. Adam malum, sürekli karısıyla aralarında hiç bir yakınlık kalmadığını söyleyen ama boşanma tazminatı olarak mal varlığının yarısının elden çıkmasını da gözü yemediği için bir türlü boşan(a)mayan biridir. Alice‘i bu açmazdan kurtarmaya karar veren Temizlikçi kanlı mı kanlı bir plan hazırlar.

temizlikçiiii

Ne öğrendik, yani mesacımız ne oldu? Eşini aldatan erkekleri kanlı bir ölüm bekliyor. Küçük kızını pazarlayan anne fare kanı ile beslenmeye mahkum ediliyor. Adamın karısının acı ölümü, bize “iyilik yap ki sen de iyilikle karşılaşasın” diyen ayyaş hıristiyanın yanıldığını gösteriyor. Evli adamla ilişkisini bitiremeyen Alice de bu zayıflığının karma’sı olarak, temizlikçinin kendi çocukluğunun masum dönemlerinin simgesi olan bebek evinde bir küçük kız çocuğu gibi yaşamaya mahkum oluyor.

Tabii bir mesac daha var: Evinize yakından tanımadığınız kimseyi almayın, ne kadar acınacak halde görünürse görünsün hiç kimseye fazla acımayın, insanların hayat çizgileri nasıl ise bırakın öyle kalsın; siz o çizgiye müdahil olmayın.

Ha, son notu yazmayı unutmuşum ancak şimdi vakit buldum eklemek için: Adamın eşi temizlikçi kızın mağaramsı yaşam alanına girerken telefonunun çekim alanı birden sıfırladı. Sanki o alan dünya ile iletişimin kesildiği bir alandı da. Yargılamaların yapıldığı bir alan.

temizlikçi-afiş.

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: