Zamantı’nın Söğütleri

Arife Gökçay yazdı…

zamantı
Zamantı Irmağı

Zamantı kıyısında bulunan söğütleri her kış öncesi budar yakacak olarak kullanırdık. Yine bir güz dönemi okula göndermediler beni. Çocukların günlük hayatta sorumluluk almaları oldukça sıradandı. Sıra dışı olan yüklenilen işlerin büyüklüğü ve omuzların o nispette zayıflığıydı.

Irmağın içinde saatlerce beklerdim. Suyun derinliği yer yer değişse de tehlike arz edecek kadar değildi. Durgun akan bir mevkide, babamın kestiği için suya düşen dalları kıyıya sürükleyip akıntıya kapılmasını engellemek o günkü vazifemdi. Bir metreden fazla olan ırmağın derinliğinden ziyade babamın kızmasından, aldığım görevi hakkıyla yerine getirememekten çekinirdim. Tahranın son darbeleri zayıfladığında birazdan kalın dalların düşeceğini anlar teyakkuza geçerdim. Suda hareket ettirmek kolay olduğundan kıyıya doğru çeker yerini muhkemleştirirdim. Bu şekilde saatler geçer giderken suya eğilen dalların gölgesindeki dalga ışık oyunları, adlarını bilmediğim geveze kuşlar bana yoldaşlık ederdi.

At arabasını hazırlarken koşumların yalnızca hamutlarını babam takar gerisini çarçabuk ben yapardım. Sol şerit sağ şerit fark etmez su yollarında sarsıla sarsıla, soşeleri ıslak dallarla süpürerek köye revan olurduk.

Artık sıra günler boyu sürecek olan odun kırma ve odunluğa taşıma eylemine gelirdi. Artık hayatın içine attığımız söğütlerle en güzel oyunlar, küheylan atlar yapıp binmek çocuk oyuncağıydı.

zamantı ırmagı
Zamantı Irmağı

Arife GÖKÇAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: