Babamın Kravatı

Sevda Sezer Gülle yazdı…

babam.jpgBayram demek, benim için her bayram babamın giydiği yelekli, ispanyol paçalı, gri, parlak ve kareli takım elbisesiydi biraz. Ersen ve Dadaşlar zamanından kalma gibi. Gençliğinin modasına asla ihanet etmemecisine… Benzer renklerde uydurduğu bir de kravatı vardı. Rahmetli olduğunda en çok o kravatı alamadığıma üzülmüştüm. Genç kızlık dönemlerimde, erkek ceketi konseptiyle kravat takma modası vardı bir ara. Babamın o geniş yelpazeli kravatlarını hiç olur mu diye düşünmeden gizlice aşırıp taktığımı hatırlıyorum.

Boyun bağı olması dışında böyle de bir bağım olmasıydı kravatın bana yâdigar kalamamasına üzülme sebebim sanırım. Ziyarete gelen evlatları bile olsa, hatta evlatlarından başka çokça gelen olmasa bile sabahın erken saatlerinde o takım elbiseyi giyer, traşını olur ve bizleri öylece pir-ü pak beklerdi. Nedense o takımı giymek, aynı kravatı takmak bayram namazı gibi babamın vaciplerinden biriydi. Bütünleştirmiştik bizler de artık onları. O gidince, eminim yıllarca itinayla muhafaza ettiği elbisesi de ağlamıştır.

Bir de çocukluğumda babamın her bayram öncesi eş dost akrabaya itinayla yazdığı bayram kartları vardı. Ramazan bayramında üzerinde şeker, Kurban bayramında ise üzerinde Koç resmi olan kartlar. O zamanlar seküler olanlar Şeker, Muhafazakâr olanlar Ramazan bayramı der gibi tartışmalar da yoktu tabii. “Şeker bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu…”

Aynı takım elbiseyi bayramlarda yıllarca giyip, kızlarının elini bırakmadan oturan, günler öncesi akraba hatırına mürekkep akıtan bir babadır bayram benim için. Ve aramızdan ayrıldığından beri bayramlar pek bayram olamıyor. Güzel atlara binip giden tüm iyi insanlara rahmet ola.

Sevdikleriniz sağ ve sağlıklıysa, uzanabileceğiniz kadar yakınsa elleri sizin ellerinize, bayram işte o zaman bayramdır. Hayırlı bayramlar olsun.

Sevda Sezer GÜLLE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: