Bir Dertleşme Yazısı…

Sena Sultan yazdı…dert.jpgBu yazım bir dertleşme yazısıdır…

Biriyle arkadaş olurken kadın ya da erkek olmasına değil, kadınsa başının örtülü ya da açık olmasına değil, hangi meslekten olduğuna değil, ne kadar para kazandığına değil, hangi statüde olduğuna değil, nereli olduğuna değil, benimle yaşıt olup olmamasına değil o insandan alabildiğim sıcaklığa, güvene, samimiyete bakarım.

İlahiyatta kızlarla erkekler sözleşmiş gibi(kendileri adına fıkıh hocaları sözleşmiştir) birbiriyle konuşmazlar ve birileri bunu bozacak olsa bu kişiler pek hoş karşılanmazdı. Kimin hangi davranışımı hoş karşıladığına bakarak ilahiyatı bitirmeye kalksaydım bugünlerde bana kardeşten farksız olan birçok erkek arkadaşımı hiç tanımamış olacaktım.

“İlahiyattır olur böyle algılar.” deyip geçiştirmeye çalışırken, yetişkin insanların dünyasında da bu tip ilişkilerimizin bir dedikodu malzemesine çevrilebilmesi beni çok düşündürüyor.

Örneğin burada müzik kursundan tanıştığım hocalarımla onlar beş altı erkek ben tek kadın olmak üzere oturup muhabbet ettiğimiz günler oluyor. Bu tamamıyla tesadüfi bir şey kimse bunu ayarlamıyor ve ben orada kendimi kadın değil insan olarak görüp oturuyorum. Edilen muhabbetler de bana kendimi insan gibi hissettiriyor. Bu ilişkilerimin eğitimli insanlar tarafından dedikodu malzemesine çevrildiğini öğrendim.

Ben kendimi dedikodusu yapılacak kadar değerli biri olarak görmüyordum oysaki, teşekkür ederim bu yolla bana iltifat ettikleri için. Kim olduğumdan ya da yaptığım herhangi bir şeyden utanmıyorum. Bu yüzden yanlış bir şey yapıyormuşum gibi saklanarak yaşamayı düşünmüyorum. Evet bir kadın olarak, evet örtülü bir kadın olarak, evet örtülü ve ilahiyatçı bir kadın olarak erkeklerin içinde oturarak onlarla muhabbet ediyorum. Ve bunun insanca olduğundan hiç şüphem yok. Asıl ben sizin daracık dünyanızdan herkese ahlak vaazları verirken düştüğünüz tutarsızlıklara, ikiyüzlülüğe ve kendinizi tanrı konumuna koymaya cür’et edişinize acıyorum.

Sena SULTAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: