Ba’de Harabi’l-Basra

Rahmi Şeyhoğlu yazdı…

ort.jpg

Ba’de Harabi’l-Basra (basra harap olduktan sonra demek yani olan olduktan sonra) tarih ne işe yarar? Bizim memlekette diye başlayan cümlelerden pek hazzetmem ama şimdi elzem oldu. İlber Hoca’nın “Bizim memlekette tarih ne okunur ne de bilinir.” sözü sondaki noktasına kadar tartışılmaz bir hakikat. Etrafınıza bakarsanız her yer tarihtir ve herkes tarih konuşur ve de her meselede tarih bilmek zaruret olur. Amma ve lâkin, ne doğru dürüst bilen ne de konuşan pek çıkmaz. Ayrıca sağcılar gururlarını okşamak ve kitlelere gaz vermek için, solcular da genelde kötülemek için tarihe sarılırlar. İki tarafında tarihi ne bilgiye ne de ciddi kaynaklara dayanır. Tamamen ideolojik ve de genelde uydurmadır. Pek az bir kesim istisna; onlara da pek kulak veren olmaz.

Nerden çıktı bu tarih nutku diyeceksiniz? Son günlerde Tanzimat ve son iki yüzyıl tarihi ile alakadarım. Ortadoğu ve Mezopotamya denilen topraklar… Söylemeye dilim varmıyor ama asırlardır lanetli topraklar denecek kadar kan ve gözyaşı ile yıkanmış. Hayaller, ihtiraslar ve envai çeşit sapıklıklara zemin olmuş. Kurulan devletler ve devlet adamı denilenler… Her neyse… Devletler sayılamayacak kadar çok… Devlet kurmak nasıl bir şeydir? İşte kurduk mis gibi de başkanımız bile var. Oldu mu? Birileri hemen size ooooldu? derler tabi gülerek…

Günümüzde; Ürdün, Afganistan, Filistin, Irak, Suriye, Ermenistan, Gürcistan bunlar da devlet(mi)? (Ermenistanın sınırlarını hala Ruslar koruyor.) Kurduk demekle devlet olmuyormuş demek ki… Peki devlet adamları, genelde zor yetişir ve binlercesi gelip geçtiği halde kaçı bilinir? Son bir soru daha, tarihi haklı mı? güçlü mü? olanlar yazmıştır. Diyeceksiniz tarihin yazması önemli değil. Ya ne önemli? Tarihin yazdıkları ayakta kalanlar zaten, o sebeple önemli. Yaşamaya devam edecekseniz güçlü olmak zorundasınız. Rusya Kırımı resmen ilhak etti, dünyanın tepkisi ne oldu? Bu bölge tabiri caizse kurtlar vadisidir. İskandinav bölgesine benzemez.

Bir tane daha sorsam ayıp olur mu? Dış politika da yaparız ha diyenler mi? Yapanlar mı etkilidir? Güç kullanmak devletler için istenmeyen değil, yeri geldiğin de uygulanan bir seçenektir. Bir de siyaseti ve istişareyi sadece aynı şekilde düşünenlerle yapanlar kaybetmeye mahkumdur. Hakikat her zaman zıt fikirlerin çarpışmasından doğar. Farklı düşünen herkes düşman değildir. Nerden mi biliyorum? Valla tarih okuyorum, oradan. Tabi okumayı bazılarının gözü keserse, ahkam kesmek yerine… Tavsiye ederim. Son iki yüzyıl yılımız sanki tekerrür ediyor.

vesselam.ağlalam

Rahmi ŞEYHOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: