Ah Şu Bağnazlıklar

Hasan Boynukara yazdı…

bağnaz

Bu işin sağı solu, dinlisi dinsizi, doğusu batısı, cahili âlimi yok; bağnazlık bağnazlıktır. Size kelimeyi tarif etmeme gerek var mı? Basitçe bir düşünceye, bir inanışa, körü körüne bağlılık, başkasının görüşüne kapalı olmak, yani taassup! Makamı, mevkisi, unvanı, şöhreti ne olursa olsun, taassubun temelinde cehalet vardır. Saklandığı güvenli alanı kaybetme korkusu vardır, kafa konforu vardır, alkış ve itibar devşirme vardır, en önemlisi de ego tatmini vardır.

Bir süre önce Esat Kabaklı konserine gitmiştim. Güya evrensel olan müziğin bir siyasi parti propagandasına nasıl dönüştürüldüğüne tanık oldum. Sesi, güfteleri, besteleri ve icrasıyla samimi ve sahici bir sanatçı olarak tanıdığım Kabaklı’nın sahnede siyasilerden gelen mesajları büyük bir haz alarak okuması, aldığı alkışlarla mest olması beni ciddi olarak rahatsız etmişti. Kabul edelim ki adı konularak yapılacak bir etkinlikte, katılanlar ne ile karşılaşacaklarını bildikleri için, yapılan propagandadan asla bîzar olmaz. Müziğin, sözüm ona evrensel dilinin bir görüşün, ideolojinin ya da grubun emrine verilmesi bir tercih meselesi olabilir ama evrensellik iddiasını ötelemiş olur.

Bu hafta sonu Zülfü Livaneli Konserine gittik. Dünya görüşünü beğenin ya da beğenmeyin, bu ülkenin önemli bir fikir, müzik ve kültür insanıdır. Farklı türlerde onlarca kitap yazmış, beste yapmış, söz yazmış, yüzlerce konser vermiş bir insan. Bestelerinin dünyanın saygın konser salonlarında, ünlü orkestralar tarafından seslendirilmiş birisi. İnandığı dava uğruna hapis yatmış, sürgün edilmiştir. Beyefendi kişiliği, nezaketi, üslubu ile milyonlarca hayranı olan bir sanatçı. Salt bizim gibi düşünmüyor diye bir kalemde silinip atılacak insanlardan değildir. Ancak izlediğimiz konserde konuşmaları ve tutumuyla bir hayal kırıklığı yarattı. Yetmiş dört yaşında, dünya görmüş, karşıt görüşlere hoş görüyle bakabilen Livaneli’nin bir parti sözcüsü, bir partizan gibi konuşması bende şaşkınlık yarattı. Kısaca özetleyelim,

Konser kendi içinde son derece başarılı, özenli ve alkışı hak edecek nitelikteydi. Konsere Ekrem İmamoğlu da geldi. Övgülerden sonra sahneye davet edildi. İmamoğlu, yapılan bütün iltifatlara karşın bir partizan gibi değil, bütün İstanbulluları kucaklayan bir üslup kullandı. Ancak Livaneli aynı konuya tekrar tekrar dönerek ve iltifatın dozunu aşarak bir entelektüelden çok, heveskâr bir partici gibi iltifatlarına devam etti. “İlk defa benim başkanım diyebileceğim bir başkanımız var”, “devrim şehitlerimize selam olsun”, “her şey çok güzel olacak” ve benzeri ifadeler, dinlemeye gelenleri kucaklamaktan çok dışlayan dışlayan bir tutumdu. Doğrusu ben sahnede her açıdan bir aydın görmeyi umarken, biraz hırçın ve zafer sarhoşu bir ergen gördüm.

bağğğğnaz

Ülkemiz sağ ve sol bağnazlığı bir türlü aşamıyor, bu da bizi gerginliği azdıran ve keskinleştiren bir noktaya doğru sürüklüyor.  Biz ve öteki vurgularının akıl, birikim, feraset süzgecinden geçirilmeden, kamplaştırıcı bir tarzda kullanılması hayırlı sonuçlar doğurmuyor. Trolluk iki yönlü. Herkes mevzi kapma ya da mevzisini koruma derdinde ama konuşmaya gelince “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” olup çıkıyoruz. Farklılık, gerçeğe farklı yollardan ulaşmayı amaçladığında anlamlıdır ve zenginliktir. Herkes kendi gerçeğinde ısrar eder, bununla da kalmayıp başkasına dayatmaya kalktığında çatışma için bir nedene gerek kalmaz. Bir de buradan yola çıkarak “biz onun ne olduğunu zaten biliyorduk, sen daha yeni mi anladın” tarzı, bağnazlık tuzaklarına düşmeyelim derim.

Hasan BOYNUKARA

           

Ah Şu Bağnazlıklar” için 2 yorum

Kendininkini ekle

  1. sayın hocam livaneliyi eleştirebilmek için bile (kabaklıyı kullanmadan başka bir yol deneyebilecekken) kabaklı sırtından ancak eleştirebilmek velud kaleminizin eksikliği değil üzerimizdeki kAmalist baskının azad kabul etmez ruh halinin yansıması olarak tezahür ediyor
    kabaklı bağlamında livaneliyi ortak paydaya almadan da harikulade bir livaneli tenkidini sizden başka yapacak birisi çıkana kadar size yazdıklarınıza ihtiyacımız var….

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: