Sen Maymun Değilsin!

Mehmet Emin Durmuş yazdı…

Elif cüzlerimiz hazır mı? Tağutların(!) çocuklarımızın zihnine diktiği putları birer-birer yıkmaya var mıyız?

Tabi tabi… Dünyanın en zeki insanlarını organize etmiş, ileri seviyede matematik hesapları ile algoritmalar geliştirerek geçmişimiz, şimdimiz ve geleceğimiz hakkında isabet oranı yüksek tahminler üretebilen ve bu tahminler doğrultusunda piyasayı, toplumu ve coğrafyayı etkileyerek hedeflerine ulaşmayı planlayan tağutlara(!) karşı elif cüzü…

Karabaş tecvidi talim edenin hafız-ı kurra, emsile görmüşün allame sayıldığı bir inanç ile, koş yavrum anca gidersin hacca. Ha bir de ateşe su taşıyan güvercin hikayesi varsa cebinde, ‘tarafımız bilinsin aga’ repliğiyle cennette Oscar bile alırsın.

Yanlış anlaşılmasın, taşıyamayacağımız bir ağırlığı yüklenmeye çağırmıyorum kimseyi. Evet dünya bazen öyledir bazen böyle. Bazen dikilir ayaklarınızın üstüne koşarsınız, bazen düştüğünüz yerde yaralarınızın iyileşmesini beklersiniz. Ama ne olursanız olun kendinizi bilmek zorundasınız.

İyi olmanın ön şartı hükmetmek değildir. Onurlu bir esaretten de iyilik üretebilirsiniz. Peki onurlu bir esaret nasıl olur.

Nette dolaşan bir video var bilmem gördünüz mü? Yan yana kafeslere kapatılmış iki maymunla yapılan deney görüntüleniyor videoda. Maymunlardan birine kafese atılan taşı vermesi karşılığında salatalık verilirken diğerine üzüm veriliyor. Arkadaşının aynı işe karşılık daha iyi bir ödül aldığını gören maymun, önce şaşırıyor sonra itiraz ediyor ve nihayetinde deneye çılgınca karşı koyuyor. Ve yorumumuz şu oluyor; vay be! Maymun bile adaletsizliğe razı olmuyor.

Onurlu bir esarette iyilik odur ki diğer esirlerin ne yediğiyle ya da efendinin ne beklediğiyle ilgili değil esaretten nasıl kurtulacağınızla ilgi bir coşku büyütmeye çalışırsınız. Ve aynı zamanda bu maymunla sizin aranızdaki farktır.

Bizler elif cüzüne talim etmek zorunda kalan insanlarız. Bu da bir iştir. Özgürlük türkülerini dilden dile aktarmak, gelecekte zincirleri kırabilecek kabiliyete ulaşabilecek nesiller için bir yatırımdır. Bir gün yakılacak özgürlük ateşine kıymık-kıymık yakıt biriktirmek gibidir. Hac da öyledir. Arafat’ta ne beklediğimizi sanıyorsunuz. Zemzem tovır kralın kıçına girsin. Biz ufukta belirecek bayrağı bekliyoruz, çocuklarımıza sıkılacak kurşunların parasını ödeyerek girdiğimiz ihramlarımızla.

Değilse çocuklarımıza elif cüzünü bırakıp robotik kodlamayı öğretmemiz salatalık tarlasında üzüm salkımları hayali kurmaktan öteye geçmeyecektir. Hala çözüm önerisi mi bekliyorsun? Kendine gel sen maymun değilsin.

Mehmet Emin DURMUŞ

Sen Maymun Değilsin!” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: