Tulumtaş, Damlataş Mağaraları

Numan Koçak yazdı…

Tulumtaş Mağarası

Ankara’nın Gölbaşı İlçesi, Tulumtaş Mahallesi, Karayatak Tepe mevkiinde Parlamenterler Sitesi’nin yanında bulunan Tulumtaş Mağarası (Tuluntaş Mağarası) 1992 yılında Ankara Çevreyolu yapılırken taş ocağında dinamit patlatılması sonucu ortaya çıkmış doğal bir mağaradır. Patlama sonucu oluşum yönünden zengin bazı dikit, sarkıt ve sütunlar zarar görüyor. Mağara İncek ve Tulumtaş köyleri arasında yer alıyor. Mağara henüz turizme açılmamış durumda.

Hakkında Bilgi

Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1.5 kilometre, tavan yüksekliği en fazla 5 metreye ulaşırken genelde 1.5 metre ve yine tavan yüksekliği en düşük 50 santimetre olarak belirtilen büyük bir kireç taşı bloğunun içerisinde yer alan mağaranın şu ana kadar 549 metresi tespit edilmiş. MTA tarafından belgelenen mağaranın ömrünün 1 milyon yıl olduğu tahmin ediliyor ve fosil mağara denilen türe göre sınıflanıyor. Kültür Bakanlığı tarafından 1.derece doğal sit alanı ilan edilmesine rağmen 3.derece sit alanına dönüştürülerek mağaranın üzerine villalar yapılmış olması gerçekten üzücü bir tablo.

Tulumtaş Damlataş Mağarası

Bu mağara her yıl milyonlarca turistin gittiği Alanya’da bulunan Damlataş Mağarası’ndan kat kat büyük bir mağaraAnkara Tulumtaş mağarası (Tulumtaş Köyü) Türkiye’nin en büyük Damlataş Mağarası konumunda yer alıyor. Mağaranın girişi tehlikeli ve dar, yukardan kayalar yuvarlanabiliyor, giriş kısmı sert kayalarla çevrili olup aşağıya doğru inildikçe kaygan ve çamurlu bir zemin yapısına sahip. İç içe geçmiş labirent gibi birçok galeri ve dar tünele sahip doğa harikası mağara sahipsiz ve turizme açılmayı bekliyor. Sarkıt ve dikitler kırılıp yağmalanmış, mağara içerisinde ateş yakılmış, bira şişeleri, soda şişeleri gibi çeşitli çöpler atılmış ve duvarlara oklar çizilip başkentin en büyük doğa harikası tahrip edilmiş. Yetkililerin Ankara Damlataş Mağarası‘na hâlâ gereken önemi vermemesi Türkiye açısından gerçekten utanç kaynağı bir tablo çiziyor.

Numan KOÇAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: