Eski Defterler

Sabriye Cemboluk yazdı…

Yukardaki başlığı okuyunca, hemen geçmişle bir hesaplaşma içine gireceğimi sanmayın. Bu gün nedense aklıma basbayağı kullandığımız eski defterler geldi. Yaşı 60’ın üzerinde belki de o civarda olanlar hatırlar. Eğitim ve eğitim araçları bir elin parmağı kadar azdı. Hepimizin küçük birer okul çantası vardı. Çoğumuzun çantaları, portakal sandığı gibi bir şeyden yapılmış, bazıları boyanmış olurdu. Çantaların bir başka işlevi ise, ders çalışırken masa görevi görmesiydi. Deri çantalar üzerinde iyi yazı yazamaz, resim ve harita çizemezdik. Benim okul çantamı birinci sınıfa başlarken rahmetli Habibe Teyzem Gümülcine‘den getirmişti. Çift kilitli fiyakalı şöyle doktor çantası gibi bir şeydi. Gel gelelim tahta çantalar gibi dizimin üstünde durup bana masa görevi yapmıyor. Tahta çanta isterim diye salya sümük ağladığımı hatırlıyorum. Aldılar mı? Elbet de almadılar. Eskiden çocukların istediği her şey alınmazdı. Mantık ve ihtiyaç açısından bakılır, para olsa bile gereksiz yere gereksiz tüketimlere harcanmazdı. 

Her çocuğun iki defteri olurdu. Biri samanlı ve çizgili (müsvedde defteri) Yani karalama defteri. Derste acele ile yazılan çirkin yazılar bu deftere yazılıp, eve gelince beyaz, sayfaları kaymak gibi olan temiz defterlere geçilirdi. Kaymak defterlerimizi daha da güzelleştirmek için kenarlarına çiçekler, renkli motifler çizerdik. Bazen de bir birimizden kopya çekerdik. Kenar süslemek adı konmamış bir yarış gibiydi. Kim daha renkli ve güzel çizecek? Oysa hiç de öyle bir ödevimiz yoktu. Bu kendi isteğimizle oluşturulmuş bir çeşit güzellik ve estetik oyunu gibiydi. Güzelliği yaratan renkler her birimiz için farklıydı. Sınıfta çoğumuzun sadece altı renk boya kalemi olurdu. Hali vakti yerinde az sayıda arkadaşımızın 12 renk kalemi vardı. Hiç boya kalemi olmayanların, bir ucu kırmızı bir ucu mavi kalemleri olur ve o renklerle boyarlardı. 

Galiba ikinci sınıftaydım. Bu hevesimizi ve çabamızı gören öğretmenimiz bizi biraz daha motive etmek için olacak ki, aramızda bir yarışma açmıştı. İlk anda hepimizin aklına gelen ilk şey, en güzel resimleri, en çok boya kalemi olanların yapacağı idi. Bir kaç gün sonra özenle yaptığımız kenar süslemelerini öğretmenimiz görmek istedi. Hepimiz gururla çıkardık renkli boyalı defterlerimizi. En arka sıralardan birinde oturan ve okula hep geç kalan bir arkadaşımız vardı. Pantolonu, önlüğü ve tahta çantası hatta kitapları iki yaş büyük abisinden kalanlar olduğu için biraz eski püskü gelirdi okula. Pek oyunlara katılmaz, bahçe duvarına dayanıp, oynayanları seyrederdi. Dersleri nasıldı? Hatırlamıyorum. Resim defteri de yoktu. Samanlı müsvedde defterine çizerdi resim derslerinde. Nedenini sormak aklımıza gelmiyor. Hiç birimizin de umurunda değil. Öğretmenimiz de ille de resim defteri alacaksın deyip, ısrar etmiyor. O gün hepimiz rengarenk kenar süslerimizle en beğenilen olmayı bekliyoruz. Öğretmenimiz sıraların arasında dolaştı. Sonra bir daha dolaştı. Ve en arka sırada oturan arkadaşımızın defterini alıp, kürsüye geçti. Uzun uzun baktı. Sonra defteri kaldırıp bize de gösterdi. Kurşun kalemi ile annesinin yaptığı oyaların resmini harika çizmişti. Hem de hiç bir detayı atlamadan. 

Babası ölmüş. Annesi onu ve ağabeyini oya yaparak büyütmeye çalışıyormuş. Bir gün annesi para bulup da renkli iplik alamamış. Oysa ekmek parası için oya yapması gerekiyormuş. Gelinliğinden kalan ipek çorabı söküp, ipliğini yıkayıp, tek renkli bir oya yapmış. O güne kadar öyle ve o renkte oya görmeyen müşteriler en çok parayı o oyaya vermişler. Çocuk annesinden aldığı ilhamla, boya kalemleri olmadığı halde, annesinin oya örneklerini kurşun kalemle çizmiş. 

Öğretmenimiz işin ana fikrini çıkarıp, tahtaya yazdı. “En iyisini ve en güzelini yapmak için, sadece elinizde olanlara ihtiyacınız var!” 

O sene beni okutan Enise Hanım Öğretmenim bu muhteşem farkındalığı bize öğrettiği için yaşıyorsa ellerinden öperim. Başka bir dünyaya göç etmişse, mekanı çizdiğimiz çiçekler gibi rengarenk olsun. 

Sabriye CEMBOLUK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: