Kervansaray, Restore, Klozet, Fayans…

İsmail Demircan yazdı…

Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat, tamıtamına 800 yıl önce hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak için İpek Yolu üzerinde Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük kervansarayı olan Sultanhanı Kervansarayını inşa ettirdi.

Gelgör ki, bu kervansaray Aksaray‘ın Sultanhanı ilçesinde ahirömründe görmediği zulmü gördü, görmeye de devam ediyor. Şöyle ki: 800 yıl boyunca zamanın türlü musibetlerine surlarını siper ederek göğüs geren bu kervansarayın yaşlandığını, yıprandığını görünce içimiz cıız etti tabi. Birdenbire tarihe olan saygımızdan mütevellit ecdadımıza olan minnetimizi göstermek babında kolları sıvayıp dünyaya parmak ısırtacak restorasyona 2017 senesinde başladık. Kolay mı, restore etmek, kumdan kale yapmaya benzemez. Her bir çakıltaşını bile aslına uygun tamir etmek, yerine oturtmak bilgi, birikim ister, emek ister sabır ister ve dâhi tecrübe ister.

Eee birçok vakıada olduğu gibi elegüne karşı bıyığımızı burarak “restorasyonu sizden öğrenecek değiliz” havasında olmak bizim de hakkımız, değil mi? Derken, vaktimiz dar, zamanımız az, işimiz çok ama şevkimiz, heyecanımız had safhada. Canavar gibi iş makinelerimizle, kazmamızla, küreğimizle, Allah ne verdiyse daldık kervansarayın avlusuna. Vira bismillah dedik işe başladık ki heyecandan kalbimiz göğüs kafesimizi dövüyor. Her ihtimali en ince detayına kadar düşünüyor ve tabiri caiz ise iğne ile kuyu kazıyoruz âdeta! 

Kolay mı, UNESCO’nun dünya mirası adayıyla dansediyoruz; boru değil. Gece demeden gündüz demeden çalıştık. Ne mi yaptık, anlatayım size. Şanına lâyık mimari özelliklerini yansıtan tuvalet kısmının hem duvarlarına hem de tabanına gıcır gıcır fayansları döşedik, üstüne bir de klozet oturttuk ki bütün şaheserlerin şah-ı eser oldu mu size. Ziyaretçiler üşümesin diye tabandan ısıtmalı kalorifer tesisatı döşedik ki görseniz keyiften bayılırsınız. Hele o koridorları sanki teftişe çıkan plastik boruların erz-ı endamını, sıcak su peteklerininin muhteşem tablomsu güzelliğini, pimapenin tarih kokan pencere pervazlarını gördüğünüzde eminim ki restorasyonun bizim uzmanlık alanımız olduğuna hak vereceksiniz. Vermeer’in İnci Küpeli Kız’ını, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sını Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece’sini canlı kanlı görmediyseniz hiç dert etmeyin. Gelin, sanat neymiş kendi gözlerinizle görün. Âdeta ikonlaşan o klozeti, tabana döşenen fayansları, surun deliklerine tıkıştırılan o alalâde taşları kısacası o muhteşem sanat eserlerini yakından gören çok şanslılardan olun! Şapşanslılardan!…

İsmail DEMİRCAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: