Korku ve Titreme

Veysel Karataş yazdı…

İbrahim‘i anlamanın değersiz olmasına karşın Hegel‘i anlamak zordur derler. Hegel‘i aşmak bir mucizedir; ancak İbrahim‘in ilerisine geçmek her şeyden kolaydır.

Kendi adıma Hegel felsefesini anlamak için çok zaman harcadım, inanın bana ayrıca onu az ya da çok anladım. Uğraşmama rağmen anlayamadığım yerlerde bunun nedeninin Hegel‘in kendisinin çok anlaşılır olmaması olduğuna inanacak kadar gözü karayım.

Bütün bunları kolayca, doğal olarak bana herhangi bir zihinsel zorlama getirmeden yapabiliyorum. Ancak İbrahim hakkında düşünmek zorunda olduğumda, neredeyse tükeniyorum.

Her zaman, o dev paradoksun farkındayım: Beni sürekli geri püskürten İbrahim‘in yaşamının içeriği ile, bütün tutkusuna rağmen onun içine giremeyen, bir kıl boyu ilerleyemeyen benim düşüncelerim arasındaki paradoksun. Onun bir görüntüsünü yakalayabilmek için bütün kaslarımı zorluyorum, ancak aynı anda felç oluyorum”. (Anka yay. s.71).

******
Kierkegaard‘ın “Korku ve Titreme” kitabından, Hegel ve Hz. İbrahim; teoloji ve felsefe, akıl ve iman karşılaştırması. Bu pasaj için her hangi bir açıklama yapmaya, sözün üzerine söz söylemeye lüzum yok. (Orijinal metinde paragraf yok. Hazmını kolaylaştırmak için metini paragraflara ben ayırdım. Daha doğrusu tadını çıkara çıkara okuma(nız)mız için).

Kurban Bayramınız Şimdiden Mübarek Olsun.

Ali Şeriati‘nin ,“Korku ve Titreme”den aşağı kalmayan “Hac” eserine de -bir alıntıyla- yeri gelmişken değinelim.

“Sen de İbrahim gibi kendi İsmail‘ini getirmelisin Mina‘ya. senin İsmail‘in kim? ancak sen bilebilirsin, başkası değil. belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. ne olduğunu bilmiyorum, ama İbrahim‘in İsmail‘i sevdiği kadar sevdiğin birşey olmalı…

Veysel KARATAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: