Kurban

Ahmet Bayraktar yazdı…

Türkiye’de Kurban ibadet formunu çoktan aştı, güç gösterisine dönüştü. Kaç kilo döktü sizinkinin ötesine giden bir boyutu yok. 

İnsanlar, borç alarak kurban kesiyor ki el alem tanrısının zoruna gitmesin. 

Hayır! Kendim;

Et yemek için binbir türlü sebep, yer, zaman var. Bu öyle bir şey değil. Bu bir teslimiyet göstergesi. Ömründe bir defa kes o kurbanı ama kurban olsun. Düşünerek, hissederek, anlatarak, yaşayarak kes. Bıçak hayvana, acısı kalbine dokunsun. Allaha karşı paslanan yüreğin aklına gelsin. Huşuya uzak namazın aklına gelsin. Seni kötülükten korumayan orucun aklına gelsin.

Bu öyle bir şey değil!

Borç alıp millete kesmedim demekten utanıyorsan, bir kez olsun seni utandıran nefsini yokla. Ona haddini bildir. Tanrın karşında duran değil, içinde seni sorgulayan. Ona, vicdanına sorumlusun her şeyden önce. Elalem vermeyecek senin hesabını. Hesap gününün sahibi ne annen, ne kardeşin, ne komşun. 

Bu öyle bir şey değil!

Etinin yağlısı, yağsızı, kemiklisi, kemiksizini hesaplıyorsan başka bir yerdesin. Sana misafir gelene yağlı yağsız hesabı açıyorsan başka bir yerdesin. “Bizim dolap almadı sizinkinde durabilir mi” diyorsan başka bir yerdesin. Hayvanı tartıyor, kendini vicdanın terazisinde tartmıyorsan buraya hiç gelememişsin.

Bu öyle bir şey değil!

Altı kişi daha arama bir seferlik, çekil kuytuna, köşene, mağarana. Ben ne yapıyorum Allah aşkına. Bir defalık izin ver kendine. Uyma sürüne. Yapmadığında ne kaybettiğini bir seferlik görmene izin ver. Dolabında etten başka ne eksildi senden.

Bu öyle bir şey değil!

Etten kemikten uzaklaş bir kereliğine. Etinden daha değerli bir canın olduğunu hatırla. Onu taşıyacaksın. Bilinçle taşı, takvayla taşı. Başka türlü sana cennet olmaz çektiğin dünya telaşı.

Ahmet BAYRAKTAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: