Enkaz İçinde Söylenen Şarkılar

Suna Kızılırmak yazdı…

saat‘Böyle böyle’ , ‘öyle böyle’ , ‘böyle öyle’ , ‘öyle işte’ diyerek geçiyor ömrümüz. Herkeste bir anlatma çabası var henüz bitmemiş hikâyelerini! Bittiğinde bizi biz gibi kim anlatacak gerçi… İnsan ki hâlden hâle geçecekken, geçiyorken, değişirken, değişecekken, ‘asla’ dediğini yumuşatacakken, tarafı olduğunu utanacakken, ömür ki bitecekken, şükür ki bitecekken hep bir anlatma uğraşısı, çabası… Bu da yolculuğumuzun bir gereği. Bir yazgının tam ortasında, tam da o ânda kendine anlattığın hikâyelerden oluşuyorsun aslında. Ve sorumlusun bundan, bir kez olsun anlattığını duyanlar olmuşsa.

Olan da, olacak da, olmayacak da, olması gereken de hatta olasılık bile ‘Ol’ diyenin elinde. Senin elinde olan ise; Çocukken komşu evlerden topladığın bayram şekerlerini doldurduğun sonra o şekerlerin hepsini bir güzel yiyip bomboş bıraktığın naylon bir torba. Ne var ise yenmiş tâ o yaşlarda. Kalakalansa bir poşet dolusu hatıra. Atmaya kıyamıyorsun yaşadıkça! Bir işe yarasın bari deyip tıka basa dolduruyorsun naylonunu umutla. Kimse kimseninkini görmez ama bilir herkesinki doludur kendi hayatlarının ağırlığınca. Mars’ta hayat olduğuna inananla, Yedi Uyurlar’a inananlar hep aynı insanlar aslında. Çünkü inanmışların hepsi herkes gibi umutla çıktı yolculuklarına. Bulgular, izler, emareler, hepimize seslenir  tâ o yıllardan bu yıllara. Yaşanmışlıklar… 

Al sana hatıra! Olmuş olan ya da olası bir deprem ihtimalinden sonra yıkıntılar arasından sağ çıkmış, büyük yıkımdan arta kalmış bir canlıyım ben… Enkaz içinde kendini arayan, aradıkça yorulan, yoruldukça parça parça bulan..! Fakat ne farkındasın yaşadığının, ne de yok sayabiliyorsun kendini, üşüdüğünde hohlayarak ellerini ısıttığın nefesin varsa hâlâ. Ömrün, hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, keşkeler, açılmayan kapılar, yanlış yollar, kabul olunmamış dualar, kabul olmuş dualar, başa gelmiş en kötü işler, iyi ki gelmemiş gelmesin de inşallah dedirtenler, gözyaşları, tebessümler, âh’larla ve utançlarla doluveriyor ve yıkıntıların oluveriyor bunlar… Her gününü ‘acaba burada mıyım’ diye diye arayışlarla, her hatıranın her yeni adımın altını kaldırıp bakmakla geçiriyorsun ve en zoru en ağırı kendi çöküntün sanıyorsun yoruluşlarında. Oysa aradığın da, arayan da, bulacağına inancın da, yorgunluğun da sensin! Her bulduğun sen olmayabiliyorsun bazen, eğer sırtına almadınsa! Allah’tan Allah var yoksa nasıl taşırdık kendimizi, kendi sırtımızda?

Sevdiğim; Kurcaladıkça enkazımı ‘Sen’ kokusu geliyor o yıllardan tâ bu yıllarıma. Sanki illa yıkılmalıymış onca ‘Ben’ ve ‘Sen‘i bulmalıymışım, sana varmalıymışım sonunda! En kıymetli en güzel ‘Gizli Hazinem’sin Sensin tüm parçalanmışlığımda, un ufak kırıntılarım arasında saklıymışsın topluyorum topluyorum da birleştiremiyorum hâlâ! Her adımda bir fazla kokunu alıyorken bir o kadar da uzaklaşıyorsun bulunmayayım dercesine… Oyunlar oynuyorsun benimle, senin umudun da bu oluyor yakalanmayışlarında… ‘Öyle böyle’ geçmekte günlerimiz işte… Bazen benzerler birbirlerine, bazense hiç yaşanmamışları sunulur umulmadık ânlarda gün içre. Elimde, ‘ben kadar’ yaşanacaklarla dolu umuttan naylon bir torba… Dilimde bir ıslık… Çocukken oynadığım çelik-çomaktan kalma bir sopayla yol almaktayım ‘böyle böyle’ sana. Yürüyorum işte var ise eğer yarınlarıma…

Toprağı hep hissetmek istiyorum, yalınayaklılığım bundan aslında. Çünkü unutturmamalı hiçbir şey ölümlü olduğumu bana! Şarkımı söyleyip, hikâyemi anlatıp gideceğim birgün ben de nasılsa. Ama anladım ki; Ne başım üstünde göğü gördükçe cayarım senden, ne de varabilirim bağrına, o gök cayıp başımın üstünde durmaktan vazgeçmedikten sonra. Kederimde sen de varsın, enkazımda kendi şarkını bulup, beni duysana. Kalsın herşey yerlebir, gelip biraz yanıma otursana.

Ol’sana…

Suna KIZILIRMAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: