Antikötücül Bir Kıvılcım: Umut

İsmail Demircan yazdı…

Demek istediğim, zihnimin yanılsaması belki de yüreğimin biçâre sesini dinlemekten ibaret…

Bizler yarası derin çocuklardık. Ve: bir nim neşe değildi küçücük yüreğimizdeki isyan. Pahası ne eder bilemeyiz lâkin bizi kırçıl acıların ve yoksulluğun pençesinden kurtaran yegâne güçtü; Umut. Büyüdük… Zaman ve mekân değiştikçe maneviyatı unufak eden devasa bir öğütücüye, hoyratlığın cisimleşen haline dönüştük. Yol aldığımız mecra sorgulanıp karşı çıkılmadıkça mutlaklaşan kötülük zamanla gayrimeşru zeminde meşru geleneğe! evrildi.

Şimdilerde dinler arası diyalog ayinlerinde insanlık haysiyetini nişangâhına yerleştiren paganistlerin çılgınlığıyla boğuşuyoruz. Kadın cinayetleri, cinsel taciz ve tecavüzler, çocuk istismarları, sayıları on binleri bulan evsiz, ailesiz çocuklar, hayvanlara yapılan işkenceler ezcümle insan onurunu sorgulatan şiddet sarmalı… Ne yazık ki bu kaostan kaçmak, yüreğimizin gitmek istediği yere gidebilmek lüksüne sahip değiliz. O halde zihnimize kâbus gibi çöreklenen bu kötücüllerden kurtulmak için kolektif bilincimiz ‘umutvar ol; sen değişirsen herşey değişir’ olmalı. Çünkü evren kötü huylu, habis bir kanser türüne, ‘insan’a yenik düşmek üzere…!

Yaratan, zalimin çehresine, çevresine, gücüne ve zulmüne seyirci kalmamızı değil eyleme geçmemizi emreder. Eyleme geçmeli; zulme uğrayana omuz vermeli ve umudu olmalıyız. Bu kutsal görev bizler yaratılırken emrolundu.

İnsanız kusursuz değiliz elbette. Yanlış söz ve davranışımızdan ötürü kırdığımız kalpler olmuştur. Ancak tükettiğimiz her nefeste ürkütüp korkuttuğumuz, görmezden geldiğimiz yok saydığımız diğer canlıların da yaşam hakkı olduğunu kabullenemiyoruz.

Oysa imgesel gücümüzle etrafımızda ki zor süreçlerinde omuz vereceğimiz insanların gelecek kaygılarını ve korkularını besleyen kaotik durumu daha az hasarla atlatabilmelerine yardım edebiliriz. Yaşam azmi tükenen insanın veya hayvanın tükenmişlik haline umut aşılayarak yeni bir sayfa açabiliriz; kırık dökük de olsa. Salt umudun yetmediği ve o muhkem gücün eylemsizliği değil mi, yaşam alanımızın mutsuzluk girdabında çırpınan çoğu zaman ölümü tek çare gibi gören insanlarla dolması. Hakikat şu ki: bütün müntehirlerin ortak paydası umutlarının tükenmiş olmasıdır. Umutsuz bir satıh insanlığa yaşam imkânı vermez.

“İnsan, umutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir” der Yaşar Kemal.

Nerede umut? Olağandan daha titrek atışlarla çarpan yüreğimizi küçücükte olsa bir iyilik yaparak yatıştırmağa çalıştığımız o mucizevi anda gizlidir. Nedir ki, umut. İhtiyacı karşılanan muhtacın duası, gözyaşları dinen yetimin bakışı, acısı paylaşılan sevinci çoğaltılan komşunun tebessümü… Bir fidana can suyu vererek dalına tüneyen kuşun evi, gövdesine sincabın yaptığı yuva, gölgesine sığınan bir köpeğin yaşama azmini diri tutmak değil mi? Yaralı bir kuşun yarasını sarıp ‘yeniden uçabilir’ cesaretini vermek olamaz mı? Umut: kötücül, insansı yaratıkların nefret ettiği, mazlumun ise güç aldığı uğruna savaştığı kalenin son duvarıdır. Umut, esasen kötülüğe sıkılan yüksek kalibreli bir kurşundur.

Umut kara bulutların altında yarına düş kurabilmektir. Çöpten kağıt toplayan çocuğun ince bileğinde ki direniş, Ayşe teyzenin yaşama tutunduğu nefestir. Irgatın yüzüne doğan gün ışığı, işçinin alın teri, mahpus damlarında özgürlüğü düşleyen kader mahkûmunun yaşama azmidir. Umut fırtınalara direnen kardelen çiçeğinin zaferidir.

İnsanoğlu ile insan olmanın arasında ki naif çizginin yıkıma talana karşı ince, kararlı ve güçlü olan tarafın garantörü olmak bizim asli vazifemiz olmalı.

Kuşaktan kuşağa yayılan, toplumun düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştirse de öznenin enerjisini ateşleyecek o kıvılcımı küçücük bir iyilik yaparak çakabiliriz.

Hayat kalp atışlarımız gibi ritmik tempoyla devam ededursun bizler yaşama yüklediğimiz anlamın kutsiyeti kadar ‘insan’ız…!

Umut ile…

İsmail DEMİRCAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: