Emineler de Ahmetler de Ölmesin! Yavrular da Ağlamasın!

Asiye Türkan yazdı…

cccccc

Ölmek için illa öldürülmek mi gerekli?
İmdat çığlını duymamız için,
İlla bağırmak mı gerekli?
Birini illa feda mı etmeli?

Yazmışsın Emineler ölmesin!

Belki Emine günde kaç sefer öldü bilmezsin.
Ne acılar çekti, ne zulümler gördü görmezsin.
Ölmeden toprağa girdi belki hissetmezsin.
Sonra Emine’nin bedeni ölünce feryat edersin…

Derneğimizin değerli eğitimcisi edebiyat öğretmeni Bernaz Hanım‘dan bu acı haberi akşam üzeri aldım. Öncesi “Zeyneplerin acıları acımdır” dedim ama neden Zeynep deyip haberlere bakayım dedim.  

Sosyal medyaya kızgındım. Kapattım kendimi. Görmeyeceğim, duymayacağım, bakmayacağım, ne haberleri ne de yaşananları.  Evimde yıllardır Türk televizyonumda olmayınca en son duyanlardan oldum acı haberi. Meğer gündem Emine ve kızının çığlıklarından boğulmuş.

Öfkesine yenilen baba velayetini alamadığı, canından çok sevdiği evladının gözleri önünde, bir daha belini doğrultamayacak bir olaya şahit etmişti daha on yaşındaki yavrusunu. 

Hem anneden hem de babadan mı olmalıydı? Bundan sonra bu yavru daha kimlere güvenebilir ki?

Tam yatarken okuduğum Yargıtay tarafından açıklanan aile faciası haberi oldu. Geçen sene eşini öldürüp kıymalık et misali doğrayarak çöpe atması beni yine uykumdan etti. Ne kadar dönsem de yatak beni bilgisayarımın başına geçirdi. 

Bu olay insanlık meselesi. İnsanlık bittikten sonra geri de ne kalırdı ki? 

Daha nice Emine’ler, Ahmet’ler bu hengâmede yok olacaktır. Nice körpecik yavrular anne-babasız kalacak, geleceğimizde kocaman bir dert yığını olarak önümüze çıkacak, psikolojisi alt üst olmuş, dengesi bozulmuş, herkesin korktuğu bireyler olacaktır. 

Beyler! Hanımlar! Ne oluyor her birimize? Allah aşkına gelelim kendimize… Daha ne kadar sürecek bu savaş? Bir milleti çökertmenin yolu aileleri yıkmaktan geçer. Neden geldik biz bu hale? 

Aynı özden, nefisten yaratılan kadın, Allah’ın erkeklere verdiği en büyük emanettir. Her ne kadar kadının gücünden bahsetsek de kadın gücünü içinde yaşadığı toplumundan, ailesinden babasından, erkek kardeşinden, eşinden alır. 

Evlilik erkeğin kadının bütün sorumluluğunu üstlenmesidir. Evlenme akabinde en büyük koruyanı kocadır. Zira Allah’ın emri, peygamberin kavli ile eşine talip olmuş, ailesi de kızını eşine emanet etmiştir. Bundan sonra artık eşi onun koruyanıdır. Arkasında eşi olmayan kadın zaten gücünü yitirmiştir. 

“Yaradan’ın Adem’in huzur bulması için eşini ondan yarattığını söyleyen ve bizden yaratılan bir mahlukun bizden ayrılması” olarak bakılan kadın, ne kadar mutlu olup huzur verebilir ki? Sağlıklı evlatlar yetiştirebilir ki? 

Böylesi söylemleri duyup evinde huzur bulamayan bey, bütün huzursuzluğunun sebebi olarak gördüğü kadına emanet şuuru ile bakabilir mi?

Hal böyle olunca beyler kendine huzur vermediğini düşünen eşini gecenin iki, üçlerinde annesinin evine de bırakabiliyor, pasaportunu vermeyip memleketine bırakıp arkasına bakmadan dönebiliyor, köle gibi kullanabiliyor, öldürdüğü eşini lime lime edip çöplere de doldurabiliyor. Suçlu acaba kim?

Her ne şekilde olursa olsun arkada bıraktığımız eserlerimiz bizim gibi olmak istemiyor, bizim değerlerimize değer vermiyor, bize güvenmiyor, saygı duymuyor, ilk fırsatta evden uzaklaşma planları yapıyor. Tabi ortada bir ev varsa… Evliliği de düşünmüyor.

Bu çocukları diri diri toprağa gömdüğümüzün, geleceğini kararttığımızın, bu yaşananların hesabının sorulmayacağını, yapılanların yanımıza kar kalacağını mı sanıyoruz?

Her insanın ayrı ayrı acısını tadacağı, hiç kimsenin de bundan mahrum edilmeyeceği, çaresi olmayan ve hayatın en gerçek yönü olan ölümün bize gelmeyeceğini mi sanıyoruz?

Lütfen kendimize gelelim. Önce insan olalım. Vicdanlarımızı tekrar diriltelim. Müslüman olalım. Rahman olan Allah’a güvenerek teslim olalım. Aksi takdirde daha bir çok Eminelerin Ahmetlerin ölmesine ve öldürmesine şahit olacağız.

Ves-selam…

Asiye Türkan/Aile Danışmanı

http://www.ailedanismani.de

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: