30 Ağustos Zaferimiz Kutlu Olsun

Sinan Çuluk yazdı…

1924-Pir-i İbrahim Hoca

1894 doğumlu rahmetli dedem Pir-i İbrahim Hoca, medreseden icazet almasına iki ay kala ilan edilen seferberlik üzerine 27 Nisan 1915’de askere alınır. O tarihten itibaren sefalet, mahrumiyet, hasret dolu mücadele yıllarında Galiçya’dan Filistin cephesine kadar koca bir Osmanlı coğrafyasında bilfiil savaşır.

Filistin cephesinde ordunun ricati ve bozgunu ardından Eylül 1918’de İngilizlere esir düşüp Mısır’daki Bilbeis esir kampında, eziyet çeke çeke 18 ay kalır. Esaret günleri geçer, bir İngiliz Kızılhaç gemisiyle 4 Mart 1920’de İstanbul Haydarpaşa’ya getirilirler.

Ana-babasına, memleketine kavuşur ama iki ay sonra yeniden askere alınırlar. Bu kez “Vatan Taburu” neferi olarak İstiklal Harbi’ne katılır. Savaştan o kadar yılmışlardır ki ilk fırsatta kafa dengi arkadaşlarıyla firar eder. O sırada Bursa Yunan işgaline uğrar ve bu sefer gönüllü olarak birliklerine teslim olurlar. O andan itibaren teskere aldığı 14 Nisan 1923’e kadar Batı Anadolu’da İstiklal Harbi’nin şanlı neferlerinden biri olmuştur.

1968-Pir-i İbrahim Hoca

Dedem 1915-1923 yılları arasında askerlik ve esareti süresince sürekli cep defteri doldurmuş. Askerden sonra tuttuğu notları ayrıntılı bir şekilde düzenleyip hatıralarını büyükçe bir deftere yazmış. Maalesef bu defteri 15 yıl sonra kar ve tipiye maruz kaldığı bir köy yolculuğunda heybesinden düşürdüğünü fark edememiş. Elinde kalan notları ve aklında kalanları ana hatlarıyla küçük bir deftere yeniden yazmış. Şimdi bende olan bu defterin metnini yıllar önce Bursa Araştırmaları dergisinde yayımladım. Bu günün hatırasına o defterden 30 Ağustos Zaferi’ne dair olan kısımları naklediyorum.

Bizzat dedemden dinlediklerim, İstiklal Mücadelesinin ne demek olduğunu, okuduğum her kitaptan daha öğretici olmuştur. Zorlukların ve imkânsızlıkların içinden büyük bir zafer ve kutlu bir devlet çıkaran o aziz şehitlerimize, gazilerimize rahmetler diliyorum. Dedesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları arasında bulunan bir torun olmakla bahtiyarım.

Dedemin Hatıratından Büyük Taarruz Bahsi:

[22b] Oradan geriye avdet ettik. Bir hafta manevra yaptık. Bir hafta sonra Büyük Taarruz 19 Ağustos sene 338 muharebesi başladı. Biz de Şaphane Dağı’ndan inerek ve orasını kat’iyyen terk ederek Bolvadin ve Çay yoluyla Sandıklı ovasından üç günde Afyonkarahisar cephesi gerisine ihtiyat olarak yerleştik. 19 Ağustos sene 338 Düşman son bir hezimete uğradı ki 11 günde istikamet İzmir. Büyük Gazi Mustafa Kemal Paşa’mızın “Ordular hedefiniz Akdeniz” kumandasıyla on bir günde Dumlupınar Uşak‘dan İzmir‘e dayandık. Fakat İzmir‘e girmek nasip olmadı.

Bu kadar dünyayı gezdim İstanbul, Sofya, Belgrad, Budapeşte, Lümberg gibi büyük ecnebi şehirlerini gördüm de bir yeni payitahtımız Ankara ve meşhur vilayetlerimizden İzmir‘i bir de Şam‘ı görmek nasip olmadı. Şam‘ı gördüm yalnız içini gezemedim ortasından geçtim. [23a] Askerden teskere aldığım tarih 14 Nisan sene 339 [15 Nisan 1923] askerden teskere aldım. Burhaniye kasabasından hareketle Havran köyünden Edremit yoluyla Balıkesir‘e geldik. Orada trene bindik Susığırlık nahiyesi istasyonunda inerek Manyas köyüne geldik. Ertesi sabah oradan hareketle Kirmasti köylerinden geçerek Bursa köylerine geldik. Dokuz gün sonra Bursa Çekirgeler altına geldik. Derken iki arkadaş Yeni Kaplıca hamamında bir hamam yaparak bütün üç sene müddetle devam eden muharebe yorgunluğunu Yeni Kaplıca hamamında bıraktık. Ramazan’ın tam birinci günü Bursa’ya ayak bastık. İkinci gecesi Yenişehir‘de babamın evine sabahleyin güneş doğarken girdim…

Sinan ÇULUK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: