Biraz Tiyatro: “Tırnak İçinde” Hizmetçiler

Nilgün Çelebi yazdı…

Notu: 10 Hemhal Tiyatrosu. İlk kez izlediğim bir grup. İstanbul‘dan Ankara‘ya tiyatro izletmeye gelmişler. Hoş gelmişler. Tatbikat Sahnesi sezonu Kasım’da açacak. O zamana kadar ne yapacağız deyip duruyorduk. İyi oldu. Ankara Devlet Tiyatrosunu, Genel Müdüründen figüranına, bu tür oyunlara götürmeli. “Görgü bilgi artırma” diye bir kalem vardı bir zamanlar devlet dairelerimizde; yurt dışına eleman göndermeyle ilgiliydi. Ukalalıkta hanımağanın elini tutmayın da kulaklarına şunu fısıldayım: Tebdili kıyafet diye bir yol da var. Geçelim.

Oyun Genet‘in bir oyunundan esinlenerek kaleme alınmış. Orijinal metni bilmiyorum. İki kızımız var, önceden üçmüşler. Ama adı Yıldız olan yırtmış. Dizilerde oynamaya başlamış, SMS’le bildirdi eski ev arkadaşlarına, dizi setine yakın bir ev tutmuş, arkadaşlarını da mağdur etmemek için bir aylık kira ve aidatı peşin ödemiş. Şimdi evde kalan iki kızımızın psikolojisini düşünün. Tahsil var, kafa var, duyarlık var, her şeyi gören bilen algılayan, yetenekli kızlar.

Ama işte, olmuyor. Yırtamıyorlar. Evde kendi aralarında senaryolar yazıp içlerini mi boşaltıyorlar, oyunculuklarını diri mi tutmaya çabalıyorlar, devrandan intikam mı almak istiyorlar, kırıklıklarını sanatla ifadeye ve belki de aşmaya mı çalışıyorlar ya da bunların hepsi, başkalarıyla birlikte, bir arada mı? Dar mekanda yeteneklerini dışsallaştıramamanın yol açtığı iç bunaltısı, bu bunaltıyı kendileriyle özdeşleştirdikleri bir diğerlerine yansıtmaları. Tüm bu düğümler içiçe, ardarda, çok çok iyi iki genç oyuncu kızın sahnesinde, yaklaşık iki saat boyunca izleyiciye kah güldürerek kah düşündürerek anlatılıyor.

Bunların üstüne bir de birinin annesinin telefon açıp o Yıldız’dan kendilerine rol ayarlamasını rica etmelerini önermesi, bir de Yıldız‘ın oynadığı dizideki oğlanın hastaneden ne zaman çıkacağını bir soruvermelerini istemesi, en sonunda da her gün yedi defa rabbi yessir vela tuassir rabbi temmim bi’l hayr‘ı okumalarını tavsiye etmesi yok mu? Yönetmen Hakan Emre Ünal‘a 10, oyuncular Nezaket Erden ve Pınar Güntürkün‘e de 10. Sezen Aksu‘nun Darmadağın şarkısına da 10.

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: