Hacı Mehmet Zülfi Amca

Rahmi Kızıltoprak yazdı…

Yollar akıp giderken, batan güneşe uzanan ellerim, gözlerime veda eden aydınlığım, gönlümü esir alan ezgileriyle tıngırtım, bertaraf edemediğim yanık duygularım ve araba hızındaki coşkularım. Sol yanımda tabiatın israfı meşeler, sağımda gözümün alabildiğince kırmızı gelincikler, kır çiçekleri, ötemde masumiyetim ve derinliğim. Akşamın kesif sessizliği, sarkan beyaz akasyaların endamı ve gönlümüze lütufkârlığı.

Türkünün kulaklarımdaki tınısı, gözlerimdeki ılık katresi ve ulaşılan tepenin zifiri karanlıktaki gönül şehri Mezranın ışıltısı. Kapının açılışı, toprağın ciğerime dolan çiğ kokusu, gökyüzünün mırıldanışı ve tepemde gönülsüz ışıldayan birkaç yıldızı.Ve turnaların içinden kerpiç duvarlara ince ince çiseleyen yağmur. Ötemde evcimen yılkının kişnemesi, berimde karabaşın pürtelaşı, sessizliğimdeki kaynak suyun şırıltısı. Ve karşımda yılların ardında yorgun omuzları ile 84 yaşındaki, munis, halim, selim görünümlü, ağırbaşlı çehresiyle hayat, memat, maişet, meşaggat derdinden gelen Hacı Mehmet Zülfi Amca.

İnceliği, nezaketi, zerafeti, derinliği, şükrü ve gönül erbablığı. Azla yetinen, hırsı olmayan, sabretmeyi, yokluğu bilen, küçükle mutlu olup, şükreden, ekmek ve emek bizim için nimettendir diyen hayat insanı. Elini uzatsan tutacak bir mazlumun er neferi, sığınılacak çaresizler için bir gönül insanı. Eş dost ile sükûnet, itidal, usulet ve suhuletle yaşayan, insanın nerde olduğu değil, yaşadığı yere anlam veren, cennetleştiren, hayırlı şeylerde rayiç tanımayan, sermayesi hayırlı evlatları olan sesine acılarını katan, bakışları, sukuneti vicdanlara sözlerden daha ağır gelen Mehmet Zülfi Amca. “Keremet Dünyada fazla söze ne hacet her akla düşen dile gelen denmez insana ardır” deyip sözü azaltıp kelamı seyreltti. Sesindeki hüznü bile gizlemeye çalışarak sessizliğinde sebepsizce uzaklara dalıp gitti.

Yıllar geçip giderken buğusu titreyen gözleri ile sabır ona tüm acılara gülmeyi öğretmişti. Ve yorgun bakışları sözlerden daha ağır geldi vicdanlara. Gözlerinde hiç silinmeyen derin bir kederle “Koca Dünyalara sığamadık, o günden bugüne yaktılar yürek otağımızı, yıktılar ev, bаrk ocаğımızı yıkılıp, savrulan dünyalarda. Yine de ömrü tüketiyoruz işte, içimizden bir türlü uğurlayamadığımız bir hiç uğruna.” dedi. Bu yaşında hala sığamadığı, bir duyanın, soranın olmadığı bu acımasız alemde yalnızlığa sarılıp hayat boğazında düğümlense de; taze sağılmış süt ve sıcacık mezra çöreği ikramı, kalbi güzel ve gönlü geniş, tek derdi vatan ve yaklaşan ramazanda teravih namazı için caminin uzaklığı olan ve sonrası yıllar geçip giderken hasretle yâd edeceğimiz, kederi bize armağan Madenli Hacı Mehmet Zülfi Amca.

Vesselam!

Rahmi KIZILTOPRAK

Hacı Mehmet Zülfi Amca” için bir yorum

Kendininkini ekle

  1. Herkes insan olarak doğar dünyaya ama herkes insan olarak kalmaz. Ve insanca yaşayamaz. Çünkü insan vucundunda iyi huylu kötü huylu hucreler var ve bunlar bir biri ile iki ordu gibi savaşırlar bu savaş sonucunda ya sağlığı devam eder yada mıkroplara yenik düşer sağlığını kayb eder. Aynı bu iyi kötü hucreler gibi ulvi iyi hasletler duygular hisler var. Aynı zamanda kötu hasletler var. Ve bunlarda tıpkı hucreler gibi savaş halındeler… Kötü hasletlerle yenik düşen kişiler insani devranışlar sergileymez hasasiyetler gozetliyemez insani mezyetlerini hasletlerini yitiren insan i şerefini onurunu yitirir. İnsanlıktan çıkar insan olmanın değerini şerefini zevk hazzını anlayamaz idrak edemez. İnsanlıktan çıktımı çok aşağılık bir yaratığa dönüşür. En kötü cenavarlardan kat kat daha fazla cenavarlaşır. Horişimalara atom bombası atma boyutuna varır Elma kokulu zehirli ve yakıcı gazlar kimyasallar yağdırır… Kendi cinsini yok etmek için teknolojının her türlüsünü kullanır… Toplu katliamları yapmak için bombalar füzeler elma kokulu zehirli ve yakıcı gazlar ve daha neler neler icad eder bununla övünür ve kullanır… Halbukı Allhın var etiği her şey insanın yararına yaratmış biz insanlar bunları iyi ve kötü amaçla kulamamız sonucu iyi veya kötü sonuç oluyor… Mesela bir barudu yol yapımında insanların ulaşım kolaylığını sağlamak için de iyi yönde kulanabildiğimiz gibi kötü yönde insan kafasında patlamadada kullanabiliyor. Kulanma yeri ve amacı bir şeyi iyi ve kötü yapıyor..
    Ancak insani mezyetlerini yitirmeyen insan kalabilen adam olan insan olama hazzını zevkini şerefini onuruna nail olur farkını anlar… Kötülük yapmaktansa kötülüğe uğramak daha iyi. Çünkü bir hasab günü var nasıl bu günün yarını var Bü dünyanın ahireti var…
    Ne mutlu o kimseye ki insan olarak kalan insan olarak yaşayan ve yaşatan ve insan olarak bu dünyadan nür ve sonsuz aleme göç eden

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: