Biraz Sinema: Kız Kardeşler

Nilgün Çelebi yazdı…

dwdwdwdwdwdwdw.jpg

Kız Kardeşler. Notu: 6,5.

Nuri Bilge Ceylan‘ın izindeyiz filmi. NBC artık bir “Türkiye Sineması modeli”. Uzaktan bakan biri olarak ya da dilletante bir film izleyicisi olarak Zeki Demirkubuz hatta Yılmaz Erdoğan sinemaları da bu çizginin varyasyonlarıdır diyebilirim. Bu çizgi Yılmaz Güney‘den, Halit Refiğ‘den, Ömer L. Akad‘dan kaynaklanmıştır denebilir mi? Belki. Tabii bu öncel adlar para kazanmak zorundaydılar ve endüstrileşmemiş bir sinemanın emekçileriydiler. Hep duyardık Adana‘daki işletmecinin talebine göre film çekmek zorunda bırakılırlarmış. Geçelim. Kız Kardeşler‘in adını epeydir duyuyordum. Hakkında yazılan ayrıntılı bir değerlendirmeyi de Filmlovers’da okudum. Şimdi, anlı şanlı film eleştirmenlerimizin bu denli beğendiği bir filmi gel de kendi cahil bakışınla anlat. Eh, cahil cesur olur deyip, destursuz da olsa, girelim bakalım şu bağa.

Kız Kardeşler filminin konusu ne idi anlayamadım. Yönetmen ve senaryo yazarı arasında oldukça yakın bir ilişki olmalı. Birbirlerini çok etkilemişler, ortaklaşa bir iş çıkarmaya çalışmışlar sanırım. Benim profesyonellik anlayışıma göre bu alanlar arasında bayağı bir mesafe omalı. Yönetmen ve senarist birbirini etkilememeli. Kuşkusuz birkaç kez görüşebilirler, yönetmen kafasına takılanları sorabilir ama bunun sonunda herkes kendi evine gitmeli ve kafasındaki projeye yoğunlaşmalı. Merak ediyorum bu film ne filmi? Köy? Taşra? Beslemeler? Köyün kamburu? Taş evlerin içindeki evrenselleşemeyen hikâyeleri olan öznel yaşamlar? Masallar, masalsılar, söylenceler, fıkralar? Oyun çıkarmalar (babanın en sondaki nankör kızlar hikâyesini anlatışı bir oyun çıkarmadır)? Kadın cinselliği? Saf insanların biliciliklerine ilişkin halk öykülemeciliği? Eğitimlinin köy hayatına dahil olma kanalları? Yoksulluk? Cehalet? Halk bilgeliği? Büyükbaş hayvan kaçakçılığı?

ggg

Başkent Ankara‘nın dibindeki bir köyde yolların kardan kapanması (doktorun arabası 06 plakalı idi ama minibüs 42 plakalı idi. Anladık ki Konya Ankara arası bir köy; ama o coğrafyada o kayalık dağlar yoktur. O dağlar Konya’nın güneyinde Seydişehir civarında vardır). Reyhan‘ın hamile bırakıldığı eve bir de Nuran‘ın gönderilmesindeki gerekçe hatta şimdi de Havva‘nın gönderilmesinin istenmesi? Havva bütünleşik kişilikli bir kız iken neden eve geri gönderildi? Ha tabii bir de elektrikli köyde en az 50 büyükbaş hayvanı olan babanın evinde elektrik olmaması, Nuran‘ın hastalığının doktorun evinde iken fark edilmemesi… Filmde her biri ayrı uzamlara çekilebilecek o kadar farklı katman var ki. Sorun burada sıraladıklarım ve daha sıralayamadıklarımın 90 dakika içinde üstümüze boca edilmesi. Özetle filmin odağı yoktu.

Son not: Türkiye’nin yeni idari yapılanmasına göre artık bizde köy diye bir birim yok. Köyler mahalle oldu ve şehir belediyelerine bağlandı.(Bu konuda sosyologlarımızdan zerre ses çıkmaması ayrıca irdelenmeye değer). Ha bir de filmin önce arasında bir yerde sonra da en sonundaki Azeri türkünün manası ne idi, hele onu hiç anlamadım.

kkkkk

Sonsöz: Yukarıda filme önce 7 vermiştim ama bu yazdıklarımdan sonra onu sildim ve 6.5 yaptım.

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: